Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadele kapsamında yeni önlemler alınmaya devam ediyor.

Trabzon'da alınan önemlerde yaylalara elektrik verilmeyeceği açıklandı. İnsanların evlerden çıkıp yaylaya gitmelerini engellemek için valilikten gelen emirle Trabzon'daki yaylalarda elektriklerin ikinci bir emre kadar kesik olacağı bildirildi.

Alınan bu kararın ardından Kadıralak Yaylası’nda da elektriklerin kesildiği öğrenildi.

Kadıralak Yaylası’nda evleri bulunan ve tarım için yayla giden vatandaşlar elektriğin olmamasına tepki gösterdiler.

Yaklaşık bir haftadır elektriklerin kesik olduğunu belirten Hatice Bektaş, şunları söyledi; “Bizler buraya köyden koronadan kaçıp geldik. Bahçemize patatesimizi, mısırımızı, fasulyemizi dikmek için geldik. Buradaki insanlar buraya gezmeye gelmedi. Herkes iş yapmak için geldi. Bize burada elektrik lazım. Elektrik olmadan ne yapacağız burada. Suyumuzda, su motoru var onu çalıştırmamız lazım, elektrik olmadı su alamıyoruz. Akşamları gaz lambalarını, lüküsleri yakarak evde oturuyoruz. Telefonlarımızın şarjı bitti, köy ile haberleşemiyoruz. Yaylanın elektriği kesilince korona buraya gelmeyecek mi? Elektrik faturalarının zamanı geldi mi paramızı ödüyoruz. Bizi, burada niye karanlıkta bırakıyorlar.”

Öte yandan yaylada elektrik olmadığı için her gün yaylaya günübirlik gidip gelmek zorunda olan vatandaşlar olaya tepki göstererek. “Yetkililer sesimizi duysun ve bir an önce bizleri bu sıkıntından kurtarsınlar.” dedi.