Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Trabzon’un Tonya ilçesinde etkinlik düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik Feride-Ahmet Şener Ortaokulu salonunda yapıldı.

“Ekranla değil, akranla büyüsün çocuklar” sloganıyla düzenlenen etkinliğe Ş. Ayhan Güner İlkokulu ve Feride-Ahmet Şener Ortaokulu öğrencileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt yaptı.

Program boyunca öğrenciler çeşitli oyunlar oynadı. Salonda oluşturulan panoya öğrenciler tarafından, çocuk hakları ile ilgili çeşitli sözler yazıldı.

EKRANA BAĞIMLILIKTAN KURTARMALAYIZ

Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında düzenlenen “Ekranla değil, akranla büyüsün çocuklar” temalı etkinlikte konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt şunları söyledi:

“Günümüzün bir problemi, sosyal medya bağımlılığı, özellikle çocukların erken yaşta oyunlarla muhatap olması, bu oyunların bağımlılık haline getirilmesi sonucu, beslenmesini ihmal etmesi, uykusunu ihmal etmesi, eğitimini ihmal etmesi, antisosyal varlıklar haline gelmeleri ve bunun ileri boyutunda da ‘mavi balina’ dediğimiz oyunlar sonucu hayatını kaybetmeleri. Bunu biz sloganlaştırdık, çocuklar ekranla değil, akranla büyüsün dedik. Çocuklar için geleneksel oyunlarımızı yeniden yazdık, yeniden uygulamaya soktuk ve çocukların ilgi duyabileceği hale getirdik. Bugün burada hem çocuk haklarını anlatmış olacağız hem de yeni oyunlarla çocuklarımızın ilgisini çekmeye çalışacağız, ekrana bağımlılıktan aşama aşama onları uzaklaştırmaya çalışacağız, cazip oyunlarla kendi yaştaşlarla grup içerisinde oynayarak öğrenmelerini sağlayacağız.”

TRABZON 80. SIRADA…

Trabzon’da çocuk anneler, taciz ve tecavüzler konulu bir soruyu yanıtlayan ve 18 yaşın altındaki evlilikleri tasvip etmediklerini ifade eden Kurt, şöyle devam etti:

“Hastanelerden aldığımız 2017 yılının verileri var. 18 yaşın altındaki her çocuğu biz çocuk kabul ediyoruz. 18 yaşın altındaki her doğumu çocuk kabul ediyoruz, çocuk anneyi erken doğum olarak telakki ediyoruz. Bunların bir kısmı ailenin izni ile evlilik yapmış çocuklar. Annenin babanın muvafakatıyla 17 yaşına kadar evlilik söz konusu olabiliyor. Biz tasvip etmiyoruz, onaylamıyoruz ama böyle bir realitemizde var. Hakim kararı ile evlilik 16 yaşında da olabiliyor, ama 15 yaşın altı asla tolerans tanımadığımız, asla olumlu bakmadığımız ve kesinlikle cezai müeyyide uygulanması için avukatlarla caba sarf ettiğimiz bir alandır. Bu arada istenmeyen doğumlarda, arkadaşı ile istenmeyen bir ilişkide hamile kalmış doğumlarda olanları da aynı kategoriye koyuyoruz. Trabzon 81 il içerisinde 80. sırada. Hem çocuk anneler konusunda 80. sırada hem çocuk istismarı konusunda da 80. sırada. Kadına şiddet konusunda da 80ninci sırada. Trabzon’dan iyi olan il Tunceli.”

Halkoyunları gösterilerinin ardından etkinliğe katılan çocuklara belge verildi.