Tonya İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Gizem Durmuş, Tonya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği canlı resim yarışmasında birinciliği elde etti. Bununla da yetinmeyen Durmuş, kompozisyon yarışmasında da 23 Nisan’ı anlatan yazısı ile ikinci oldu.

Gizem Durmuş’un 23 Nisan konulu kompozisyon yazısı 23 Şehir, 23 Okul ve 23 Mutluluk Projesi kapsamında sanatduvari.com adlı internet sitesinde yayımlandı.

Tonya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş’un kızı olan Gizem, İngilizce ve Arapçanın yanı sıra orta derecede de Japonca biliyor. Japonya’yı tamamen kendi imkanlarıyla öğrenen Durmuş, resim çizmeyi, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Kimyager olmak ve uzmanlığını Japonya’da yapmak isteyen Gizem, başarısında en büyük emeğin, her zaman ve her koşulda yanında olan ailesine ait olduğunu söylüyor.

İşte Gizem'in 23 Nisan'ın Anlamı başlıklı kompozisyon yazısı:

23 NİSAN’IN ANLAMI

“Sanıyorum ki,  23 Nisan günü herkesin kalbinde apayrı bir yerdedir. Bazısı okulların rengarenk süsleneceği için sevinir. Bazı insanlar ise barışın yönetime geçtiğine sevinir. Ama herkes bu günde sevinir. Çünkü bugün Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramıdır.

Bugünde herkes masumdur. Çünkü bir çocuk bayramıdır 23 Nisan. Ve çocuklar da masumdur. Aslında çocuklar tüm dünyada hep masum olmuştur. Peki masumların öldürülmesi ya da onların zor durumda  bırakılması insanlığa sığar mı? Sığmaz…

O zaman niçin Afrika’da susuzluktan, Somali’de açlıktan, Filistin’de savaştan ve Mısır’da  eziyetlerden hayata mağlup düşen çocuklar var? SAVAŞ YÜZÜNDEN! Ve savaşın olmadığı tek zaman var. Güneş gibi doğan 23 Nisan. TBMM’nin açıldığı gündür kendisi  aynı zamanda.

Peki en güzel 23 Nisan nasıl olur?

İlk olarak kesinlikle sokaklar ve okullar rengarenk süslenip mutlu bir atmosfer oluşturulmalı. Sonrasında göklerde, ebediyen dalgalanacak olan al bayrağımız ve bugünü bize hediye eden Ata’mız bulunmalı. Ve de olmazsa olmaz tüm dünya çocukları.

Bütün o atmosferi hayal ediyorum. Son noktayı da neşeli gülücükler ve mutluluk nidaları atıyor. Sadece bugünün önemini ve anlamını, özellikle de yüreğimize kattığı coşkuyu yaşamamız gerekiyor.

El ele tutuşalım. Şarkılar söyleyelim. Ellerimizde bayraklar, tüm dünyayı gezelim. Gök koyu olsa bile, gülücüklerle ve şarkılarla onu renklendirelim.

Umarım 23 Nisan hayalimdeki gibi olur.

Hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı kutlu ve barış dolu olması dileğiyle…