Korona virüsü tedbirleri kapsamında bir süredir yapılamayan düğünler 1 Temmuz itibarıyla belirlenen kurallar çerçevesinde yapılmaya başlandı. Tonya’da yapılan düğünler sosyal mesafe kuralına uyulurken düğünlerin vazgeçilmezi horon da sosyal mesafe kuralına göre oynanıyor.

Yeni normal hayatta düğünler ise sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılıyor. Tonya’da yapılan düğünlerde, horon oynayanlar el ele tutmadan, kemençe eşliğinde horon oynuyorlar.

Son günlerde ilçe genelinde artan pozitif vakalar nedeniyle önlemleri artıran yetkililer, düğünlerdeki sosyal mesafe kuralına uyulması konusunda da vatandaşları uyarıyor.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel yaptığı açıklamada, “Dünyayı kasıp kavuran bandemi süreci, bu bulaşkın hastalık, çok kalabalık düğünler acısından hiç hoş değil. Sayın Cumhurbaşkanımız, sağlık kakanımız, bilim adamlarımız, profesörlerimiz, lütfen sosyal mesafenizi koruyun diyorlar. Her halde bir şey biliyor da diyorlar. Üç kural var, bir sosyal mesafe kuralı, iki maske kuralı, üç ellerimizi sık sık temizleme kuralı. Bir düğün törenimizde, bir tane koronalı hasta tespit edilse, bütün düğüne katılanlar karantina altına alınmak durumunda kalacak. Yani düğünlerimizdeki şu huzur, şu tat, tatsızlıkla sonuçlanır. Onun için durumun ciddiyetini bilelim ve düğünlerimizde alınacak önlemleri yerini getirelim.” dedi.

Salon sahipleri ise, düğünlerde özellikle sosyal mesafe kurulana uyulması gerektiğini belirterek şunları söylediler: “Kurallara uyulmadığında gelecek kötü bir sonuç, önümüzdeki bütün düğünlere sebep olur. Bir tatsızlık yaşanmaması için lütfen herkes üzerine düşen sorumluluğun farkında olsun.” dediler.