Yaylacılar geri dönmeye başladı.

Mayıs - Haziran aylarında hayvancılık yapmak için yaylara göç eden vatandaşlar, sonbaharın gelmesi ile birlikte geri dönmeye başladılar.

Karadeniz'in doğal güzelliklerini barındıran Tonya’nın çeşitli yaylalarına çıkıp hayvancılık yapan vatandaşlar, kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte geri dönüyorlar.

Kimi hayvanlarını ve eşyalarını kamyonete yükleyerek, kimi de hayvan sürüsüyle 6-7 saatlik yolu yürüyerek köyüne dönüyor.

Hava sıcaklıklarının iyice azaldığını belirten yaylacılar, kış mevsimin artık yaklaştığını ve yüksek bölgelerde kar yağışının bile olduğunu söylediler.

Özellikle hayvanlarını otlatmak amacıyla yaylalara çıkan vatandaşlar, yaylada kaldığı süre içerisinde hem kışın tüketecekleri süt ürünlerini, hem de hayvanlarının tüketeceği yayla çayırlarını da hazırlıyor.

Yaylada ineklerin sütünden tereyağı ve peynir çeşitlerini hazırlayan vatandaşların kimi ürününü satarak geçimine katkı sağlıyor, kimi de ailesinin kış mevsimindeki yiyeceğini sağlamış oluyor.

Tonya ilçesine bağlı Kumanandoz Yayla'sında yaylacılık yapan Mehmet Köse,  göç sırasında yaptığı açıklamada, yaz mevsimi boyunca yaylımlarda ineklerini otlattığını ve kış mevsimi için hazırlık yaptığını söyledi.
Haziran ayında özellikle ineklerini otlatmak amacıyla yaylaya çıktığını belirten Köse, “Haziran ayında ineklerimi süsledim, püsküllerini bağladım, çıngıraklarını taktım. Şenlik havası içinde yaylaya çıktım. Yaz mevsimi boyunca hayvanlarım otlaklarda gezdi, dolaştı. Kırlarda, ormanlarda çeşit çeşit otlarla beslendi.  Bir yandan da kendime ve çocuklarıma kış mevsimi için hazırlık yaptım.'' dedi. 
Yaklaşık 6-7 saatlik yolu yürüyen Mehmet Köse, “Eski yaylacılık kalmadı. O günleri yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyorum. Dualarla evimin kapısını kiletledim. Gelecek baharda buluşmak, yeniden dualarla kapıyı açmak üzere yola çıktım. Ben, o eski yaylacığılığı sürdümek için bu yolları ineklerimle birlikte yürüyorum. Çoğu yaylacı, yaylaya giderken de dönüşte de ineklerini arabalarla taşıyor. Bu bizim geleneğimizde yok. Yaylada bulunan erzaklarımızı araba ile köye gönderdim. Eşim ve çocuklarımla birlikte hayvanlarımızı da alarak yola yürüme çıkıyoruz. Yol boyunca belli yerlerde mola veriyoruz, ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.” dedi.

Kumanandoz Yaylası’ndan Savalas mezrasına göç eden Köse, kar yağıncaya kadar mezerede kalacağını, ondan sonra da köye göç edeceğini ifade etti.