Karadeniz’de, yaşamın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin etmek için yılın 4 mevsimi her gün bağ, bahçe ve tarlada mesai yapan kadınlar, çalışkanlıklarıyla dikkat çekiyor.

Karadeniz bölgesinde kırsal kesimlerde yaşayan kadınlar, sonbaharın gelişiyle birlikte bağ bahçe işlerini tamamlayarak kışlık odun ve hayvanlarının yiyeceklerini hazırlamanın peşinde koşuyorlar. Evlerinin geçimine yardımcı olmak için her alanda kendini gösteren kadınlar, zorlu doğa koşullarına aldırış etmeden sarp yamaçlarda arı gibi çalışıyor.

Zorlu doğa koşulları onlara engel değil

Karadeniz'in zorlu doğa koşullarına aldırış etmeden yılın dört mevsimi çalışan kadınlar, Aralık ayında havaların güzel gitmesini değerlendirerek kışlık yakacaklarını hazırlıyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla kalkan, güne ev işlerini ve hayvanlarını beslemekle başlayan kadınlar, tüm günlerini arazide ormanlık alanlarda geçiriyor.

Çalışmaktan ayağında çoraplarının yırtıldığını belirten Karadeniz kadını şunları söyledi: “Çalışa çalışa çoraplar yırtıldı ayağımda, bunalıyoruz, yoruluyoruz. Karadeniz kadını her yerde çalışır. Görüyorsun arkamdaki yükü elli kilo vardır. Daha ne yapacağız ne bileyim.”

Güzel havalarda evde durmuyorlar

Trabzon’un Düzköy ilçesinin yer aldığı Çayırbağı vadisi, kadınlar için adeta bir çalışma kampı.

Yorucu olmasına rağmen bu iş temposuna alışan kadınlar, bazen bağ ve bahçelerinde ürettikleri ürünleri satarak aile ekonomisine de katkıda bulunuyor.

Karadeniz'in dik yamaçlarında her gün ter döken kadınlar, üretkenlikleri ve çalışma azimleriyle de bir taraftan çevrelerinde örnek gösterilirler.

Emeğinin karşılığını alamayan Fatma Civelek’te, “Memlekette fiyatlılık çok vardır. Zam, zam, zam. Veriyoruz bir kilo süt, bir buçuk lira. Bir buçuk lira ile ne alacağızda ineklere yetireceğiz. Al saman bakayım ne ile alacağız. Biz şimdi aç duruyoruz. Bir patates ile idare ediyoruz. İnekler aç, biz aç. Satıyorsun kasap yiyor, veriyorsun sütçü yiyor, ediyorsun bir kilo yağ dükkancı yiyor. E biz ne edeceğiz. Bizde mecbur kalıyoruz böyle dolanıyoruz. Aha ayaklarımın üstünü basamıyorum. Vallahide billahi, devlet bizi ne edecek bilmiyorum. 

Evine, eşine ve çocuğuna bağlı olan Karadeniz kadını zor arazi şartlarında çalışıp aileye destek olurken, eşleri de gurbette çalışarak aile ekonomisine destek sağlıyor.