2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı, korona virüsü salgını nedeniyle 'yüz yüze eğitime' kısmen başladı.

Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda "1 gün yüz yüze eğitim" şeklinde yapılacak.

Fiziki mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrencilerin gruplara bölünerek gerçekleştirilen yüz yüze eğitim sürecinde sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günlerin birbirinden farklı olduğu öğrenildi. 

“Okul öncesi eğitime ve ilkokul 1. sınıfa başlayan öğrencilerimizin uyum haftası eğitimine katılmasının zorunlu olmadığını, velinin isteğine bağlı olduğunu ifade eden Tonya İlçe Milli Eğitimi Müdürü Ziya Durmuş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1. sınıflarda uyum programı 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde yapılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül - 2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında ve 1. sınıflarda haftada 2 (iki) gün yüz yüze eğitim yapılacaktır. Okul müdürlükleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki fiziki mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılmıştır. İlkokul 1.inci sınıflarda her biri otuzar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır. Okul öncesi öğrencileri için de günde otuzar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.”

“Tonya ilçemizde 5 ilkokul ile 1 anaokulu ve ilkokul bünyesinde bulunan 4 anasınıfında yüz yüze eğitim 21 Eylül’de başlamış olup tüm okullarımızda Coronavirüs tedbirleri kapsamında gerekli çalışmalar yapılarak önlemler alınmıştır.” diyen Durmuş, “Önceki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokollere göre Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifika programları düzenlenmiştir. Tonya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okullar hem Beyaz Bayrak Sertifikasını hem de Beslenme Dostu Okul Sertifikalarını alarak temizlik, hijyen, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam gibi konularda başarılı çalışmalar yürütmektedir.

Pandemi sürecinde MEB-TSE arasında imzalanan protokole göre TSE’nin belirlemiş olduğu temizlik şartlarını yerine getiren okullara TSE onaylı Temiz Okul Belgesi verilmektedir. İlçemizde bulunan tüm okullarımız TSE şartlarını yerine getirmek için özverili çalışmalar yürütmüş olup İlçe MEM koordinasyonu ile birlikte Temiz Okul Belgesi başvurularını tamamlamışlardır. Bu çerçevede okul denetimleri devam etmekte olup denetim geçiren okullarımız Temiz Okul Belgesi almaya hak kazanmışlardır.” şeklinde konuştu.