İlçe merkezinde Kovid-19 denetimi yapılıyor.

Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, beraberindekilerle ilçede denetimlere çıktı.

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği Koronavirüs denetimleri genelgesi kapsamında yapılan denetimde, kahvehaneler, lokantalar, kafeler, marketler, toplu taşıma araçları gibi insanların yoğun bulunduğu yerler ziyaret ediliyor.

Ziyaret sırasında vatandaşların fiziki mesafe kurallarına uyup uymadıkları, maske kullanıp kullanmadıkları denetlenerek uyarılarda bulunularak temizlik kurallarına uyulması isteniyor.

Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, yaptıkları denetimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızın birçoğu maske kullanıyor. Ancak, kimi çenesinde, kimi kolunda, kimi kulağında taşıyor maskesini. Maskeler kurallarına göre takılmalı.” dedi.

Merkez Taksi Durağındaki şoför esnafı ziyaret sırasında, Kaymakam Sayılır’dan, Devlet Hastanesinden Vakfıkebir’e ambulansla gönderilen kovidli hastaların yakınları ambulansa alınmıyor. Onlar da bize geliyor, hasta yakınlarını Vakfıkebir’e götürüyoruz. Ancak, bunların kovidli hastaların yakını olduğunu bilmiyoruz. Bu konuda bize bilgi verilirse, biz de tedbirli oluruz.” dediler.

Kaymakam Sayılır da, “Siz, her an tedbirli olmak durumundasınız. Araçlarına binen herkesin kovid hastası şüphelisi olduğunu düşünerek önleminizi almak zorundasınız.” dedi.

Kahvehanelerin işletme sahiplerini de uyaran Sayılır, “Kahvehanelerde kesinlikle fiziki mesafeye uyulması gerekiyor. Müşterilerinizi bu yönde mutlaka uyarın.” şeklinde konuştu.

Denetleme ve ziyaret sırasında maskesi olmayan vatandaşlara maske dağıtıldı.