Mısırımız da elden gitti.

İthal tohum, tarım ürünlerimizde değişikliğe neden oldu.

Yurt dışından ithal edilen ve piyasada “hibrit tohum” adı altında satılan mısır tohumları yerli tohumun melezleşmesine neden oldu.

Çevredeki vatandaşlar, ürettikleri mısırların koçanlarını sosyal medyada, “boyama değil, orijinal renkler” diyerek paylaşımda bulundular.

Tonya’da tarım ile uğraşan Emine Kalyoncu, “Nereden çıktı bu mısır tohumu bilemiyoruz, mısırlarımızın genleri ile oynandı deniliyor. Genleri ile mi, sülalesi ile mi oynandı, ne yapıldıysa mısırımız da bozuldu artık.” dedi.

Karşular Mahallesi’nde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Emine Kalyoncu, “Siz, siz olun deden kalma tohumlarınıza sahip çıkın. Onlar varsa biz de varız. Elli yıl önce çevrede yetiştirilen Jersey ırkı nerede? Bölgenin iklimine, yer şekillerine uygun süt verimi yüksek, yağ oranı eşsiz Jerseylerimiz, Simentallere yenildi. Patateslerimiz kanserleşti. Ziraat elması denildi, binlerce fidan dikildi. Elmanın, armudun aroması bozuldu. Şimdi de mısır!..  Çilek mısırı mı deniyor, ne deniyorsa densin. Adını neye benzetirseniz benzetin bizim olmadığı ortadadır” şeklinde açıklamada bulundu.

Çiftçileri ve vatandaşları uyaran Kalyoncu, “Aman aman, alaca renklere aldanmayın. İthal tohumu yaygınlaştırmayın. Kendi öz mısırımıza sahip çıkalım.” dedi.