Kaleönü Mahallesi’nin Raşi semtine 14 km’den su getirildi. Yıllardan beri susuzlukla mücadele eden semt sakinleri, suya kavuşmanın sevincini yaşadılar.

Mehmet Çömcüoğlu’nun önderliğinde yapılan çalışmamın maliyetinin 100 bin lirayı geçtiği belirtildi.

45 hanenin yararlandığı suyun Karakısrak Yaylası’dan getirildiği bildirildi.

Mehmet Çömcüoğlu yaptıkları çalışma ile ilgili şöyle konuştu:

“Mahallemizin her yaylasına bir şekilde su getirildi. Ancak Raşi de yok. Burada yaşayanlar, aynı zamanda kışın da burada oturuyor. Yazın “Sarıkız”ların nasıl susuzluktan kıvrandığına şahit oldum.  Beni harekete geçiren en önemli etkenlerden biri de bu oldu. Mahalle Muhtarımız Yusuf Kurt’la istişarede bulunduk. Muhtar, ilgili kurumlara dilekçe verdi ve Karakısrak’taki “Helime’nin Suyu”nu alacağımızı belirtti. Ardından işe başladık. İş makinesi kiraladık Bir yandan kanal kazdık, bir yandan boru döşedik. Kastan Deresi’nin doğduğu bölgedeki Sesli Kaya’nın yanında 40 ton kapasiteli bir depo yaptık. Depodan evlere bağlanacak borumuzu da hazır ettik. Bu arada, ineklerin içmesi için mera alanlarına üç tane sıvat yaptık. Suyumuz akıyor, yöre halkı bayram sevinci yaşıyor. Hiçbir kurum ve kuruluştan destek almadık. Bu çalışmada kimsenin bir mikser betonu dahi yoktur. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Başta mahalle muhtarımız Yusuf Kurt olmak üzere emeği geçen herkese, Raşi semti sakinlerine teşekkür ediyorum.”

Hane başına bin beş yüz lira para topladıklarını ifade eden Çömcüoğlu, “Su deposu için 40 bin lira, boru için 30 bin lira, kanal işine 20 bin lira, kereste, nakliye, işçilik gibi giderler için de 20 bin lira harcadık. İmece halinde, bayram havası içinde çalıştık. Çocuklar bile katkı verdi. Yemek işini komşular imece halinde hallettiler. Özel bir masrafımız olmadı. Yüz bin liranın üstünde bir harcamamız var. Hane başına toplanan para yaklaşık 70 bin lira. Kalan harcamayı Arif Cumcu kabul etti. Ayrıca Almanya’daki aile yakınlarım da bir destek vereceklerini bildirdiler. Bu destek sağlanırsa, onların adına Raşi bölgesinde turizm altyapısı kurmayı düşünüyoruz.” dedi.

Suya kavuşan Raşi sakinleri de Tonyahaber’e yaptıkları açıklamada şöyle konuştular:

“Yıllardır susuzluk çekiyorduk. Çevredeki ırmaklardan su alıyorduk. Çouğu zaman bu sular kuruyordu. Evimizde ne şofben ne çamaşır makinesi çalışıyordu. Suyumuz aktı, çamaşır makinelerimiz çalışıyor. Bizi suya kavuşturan Mehmet Çömcüoğlu’na ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Çömcüoğlu, semt sakinlerinin açılış istediğini, ancak virüs salgını nedeniyle açılışı bahar aylarına bırakmayı düşündüklerini ifade etti.