Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Vakfıkebir Belediyesi’nin katkılarıyla Altınköşk’te düzenlenen programa, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Vakfıkebir, Tonya, Beşikdüzü, Şalpazarı ve Çarşıbaşı kaymakamları ile belediye başkanları ile Vakfıkebir’deki bazı bürokratlar ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Onursal Başkanı Hikmet Aksoy Trabzon ve Büyükliman basın tarihi ile ilgili bilgiler verdi.

BGC Başkanı Oktay Gül de yaptığı konuşmada, “İnsana topluma hizmet etmenin ayrı ayrı yolları vardır. Kimisi beden gücüyle; kimisi de beyin gücüyle hizmet eder içinde yaşadığı topluma. Gerçeği milletin kulağına, milletin vicdanına gereği gibi eriştirmede basının görevi çok ve çok önemlidir. Türkiye basını, milletin gerçek ses ve iradesinin belirme yeri olan Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale meydana getirecektir. Basınla ilgili kişilerden bunu istemek, Cumhuriyetin hakkıdır.” dedi.

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ve Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta’nın konuşmalarının ardından söz alan Trabzon Valisi Yücel Yavuz da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Milli mücadele, milli seferberlik ruhu içerisinde devam ediyor. Burada herkese büyük görevler düşüyor. Milletimizin moral ve motivasyona ihtiyacı var. 15 Temmuz’da FETÖ terör örgütünün hataya geçirdiği darbe girişimi, olayların ne kadar net ve berrak olduğunu gösterdi. Gazeteciler bu dönemde gerçeğe aykırı, yalan ve yanlış, toplum psikolojisini olumsuz etkileyen haberler yapmamaya özen göstermelidir. Efendim, ‘yalanmış düzelttik, doğru değilmiş düzelttik’ buna tahammülümüz yok. 15 Temmuz’u yaşayan Trabzon Valisi olarak gelen asılsız ihbarların yönetimiyle uğraştığımız kadar diğer konularla da uğraştık. Çok daha dikkatli olmak zorunda olduğumuz bir dönemdeyiz. Olabildiğince toplamdaki eksiklikleri, kamu hizmetlerindeki eksiklikleri günümüzün hassasiyetlerini dikkate alarak en az nasıl zarar verebiliriz mantığıyla haberleştirmek en doğrusudur.” ifadelerini  kullandı.