Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yıldönümü kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından Kaymakamlık Makamında, Kaymakam Osman Sayılır tebrikleri kabul etti.

Tonya İlçe Stadındaki kutlama töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlandı. Protokol tarafından halkın ve öğrencilerinin bayramı kutlandı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Kaymakam Osman Sayılır yaptı.

Sayılır konuşmasında, “19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş mücadelemiz 29 Ekim 1923’te cumhuriyetle taçlanmıştır. Ecdadımızın çok büyük acı ve fedakârlıkla elde ettiği bu başarı bizlere armağandır. Bu hususta başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi saygıyla anıyor Allah’tan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun. Yeni nesillere düşen en önemli görev, bu kutsal emanete hakkı ile sahip çıkmak ve aynı şekilde hakkı ile gelecek nesillere devretmektir.  Gelecek her bir günümüzü aydınlatan birlik ve beraberliğimizin ortak paydası olan cumhuriyetimizin 95. yıl dönümünü kutluyoruz. Nice 95. yıl kutlamaya!...” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, Tonya Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ali Kemal Bulut ve öğrencilerinin hazırladığı müzikli gösterinin de sunumu yapıldı. 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullar arasında düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

Ödüllerin verilmesinin ardından, Feride-Ahmet Şener Ortaokulu kız halk oyunları ekibinin gösterisi ile program sona erdi.