Cumhuriyet Halk Partisi Tonya İlçe Örgütü Cumhuriyet Bayramı’nın 93.yıldönümü kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelen sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende ilçe örgütü adına konuşan yönetim kurulu üyesi Ayşe Kalyoncu, “Cumhuriyeti anlamak için önce Atatürk’ü anlamak gerekir.” dedi.

Kalyoncu konuşmasında şunları söyledi: “Atatürk deyince, aklımıza emperyalizme karşı çıkma gelir. Atatürk deyince, ulusal bağımsızlığı anlarız. Atatürk deyince, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü, kadın haklarını anlarız. Atatürk deyince, aklın ve bilimin üstünlüğünü anlarız. Darbelerle, demokrasiyi yok etmek isteyenlerin asıl hedefi, Cumhuriyeti ve onun bize kazandırdıklarını yok etmektir. O yüzden ne darbe, ne dikta!... Yaşasın cumhuriyet ve demokrasi!... diyoruz.”

Şiirlerin okunduğu törende, ilçe başkanı Muhammet Karadeniz de konuşmasında, garnizon komutanlıklarının protokolden çıkarılmasını eleştirdikten sonra şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 93 yıllık öyküsü bir başarı ve bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetimiz, laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemeye devam edecektir. Buna hiçbir güç engel olamayacak, yeter ki bizler, Atamızın mirası bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.”