Haziran Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş, Tonya’da düzenlenen toplantıda konuştu.

Haziran Hareketi tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Taş, 16 Nisan halkoylaması için “Memleket için Hayır!” diyeceklerini söyledi.

16 Nisan’da yapılacak halkoylamasının eşitsizlik içinde bir yarış olduğunu ifade eden Taş, “Hayırlara her yer kapalı. Bu hareketi bir taban hareketi olarak görüyoruz. Onun içi de tabana kuvvet diyoruz.” dedi.

Taş konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“AKP içinde bile, bunca sorun varken  anayasa değişikliğine ne gerek vardı diyenler var. Cumhurbaşkanı, anayasayı çiğnedi, tarafsızlığı yitirdi. Fiili durum yaratıldı. Olması gereken, halkın buna karşı çıkması idi. Bahçeli, suç işleniyor diyemedi; fiili durumu yasal hale getirelim dedi. Bu da, Bahçeli’nin bir lütfuydu.”

16 Nisan’daki halkoylamasında “evet” çıkarsa siyasal islam rejiminin geleceğini belirten Taş, şöyle devam etti:

“Cumhuriyetle açılan parantezi kapatmak istiyorlar. Başkanlık sistemi ile siyasal islam rejimini kurmak istiyorlar. Siyasal islamın iki kolundan biri AKP, öteki Fetullah Gülen cemaatidir. 14 yıl ülkeyi birlikte yönettiler. Sonra yetki paylaşımında anlaşamadılar ve ülkeyi 15 Temmuz’a taşıdılar. ‘Huzur islamda!’ dediler; ülkede huzur bırakmadılar. Evet’i devlet örgütlüyor, devletin olanaklarını kullanıyorlar. Beri tarafta halkın “Hayır”ı var. Halkın “Hayır”ı, 16 Nisan’da devletin “Evet”ini yenecek.”

Artık ülkenin yönetilemediğini, içeride demokrasinin çöktüğünü, dış politikanın, ekonominin, eğitimin iflas ettiğini söyleyen Alper Taş, “Daha fazla güç elde ederek ülkeyi yöneteceklerini sanıyorlar. Dünyadaki demokrasi pratikleri, daha fazla güçle bir şey yapılamayacağını gösteren örneklerle doludur. İşte size Hitler örneği… Devletin geleceği tek kişiye bırakılamaz. Tek insanı sevmiş olmak, ülke sevgisinin üstüne çıkamaz.” dedi.

Taş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Onların dili bölücü, ayrıştırıcı, ötekileştirici, tehdit edici iken; bizim dilimiz sevgi dolu, barışçı, birleştirici bir dildir. Yasama, yürütme, yargının tek kişinin elinde toplanmasının adı faşizmdir. Memleket için “Hayır” diyeceğiz!...”