Yeni kimlik kartları veriliyor.

Türkiye genelinde on ilde uygulamaya konulan çipli kimlik kartlarının verilmesine başlandı.

İlk kez Kırıkkale ilinde pilot olarak başlatılan uygulama, on ilde daha uygulanıyor. Uygulama yapılan iller arasında Trabzon da var.

Tonya Nüfus Müdürlüğü’nde de başlatılan uygulama kapsamında, yeni kimlikler başvuran vatandaşlara veriliyor.

Tonya’da ilk çipli kimlik kartını Nüfus Müdürlüğü görevlilerinden sonra Kaymakam Halit Mengi aldı.

Kaymakam Mengi, kimlik kartını alırken şunları söyledi: “İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, mevzuat değişikliğine giderek yeni kimlik kartları hazırladı. Yeni kimlik kartları hayatımızda birçok kolaylık sağlayacak. Artık, kimlik kartlarının kaybolması, çalınması gibi sorunlar yeni çipli kimliklerle ortadan kalkacak. Vatandaşlarımızın kimlik bilgilerinin tamamı, yeni kartlarda sayısal olarak mevcut olacak. Tonya Nüfus Müdürlüğü’nde gerekli hazırlıklar tamamlandı ve talep eden vatandaşlarımıza yeni kimliklerini vermeye başladık. Personelimiz hazır. Vatandaşların kimliklerini bir an önce değiştirmesini bekliyoruz.”

Öte yandan Tonya Nüfus Müdürlüğü de yaptığı bilgilendirmede, yeni kimliklerle ilgili nasıl bir uygulama yapılacağını anlattı.

Yapılan açıklamaya göre, yeni kimlikler için biyometrik fotoğraf çektirilmesi gerekiyor. 0-5 yaş arasındaki çocuklardan fotoğraf ve biyometrik veriler alınmayacak.

5-15 yaş arasındaki çocuklarda ise, ailelerin isteğine göre fotoğraf ve biyometrik veri alınabilecek.

15 yaşından büyükler için fotoğraf, imza ve biyometrik veriler zorunlu olacak.

Yetkililer, ilk başvuruda, kişinin muhakkak Nüfus Müdürlüğü’nde bulunması ve dijital parmak izini vermesi gerektiğini ifade ettiler.

Yeni kimlik belgelerinin 15 TL karşılığında verildiği öğrenildi.