Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Tonya’da esnafları ziyaret etti.

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Tonya’ya yaptıkları ziyaret sırasında esnafları gezdi ve sorunlarını dinledi.


Trabzon’a gelen bir grup milletvekili, ilçeleri paylaşarak ziyarette bulundu. Tonya’ya gelen Karasu ve Kılıç CHP İlçe Başkanlığı’nda partililerle bir süre sohbet etti.

İKTİDARA GELİYORUZ

Sohbet toplantısına İYİ Parti İlçe Başkanı Ali Paşa Latifoğlu, partili yöneticiler de katıldı. Toplantıda konuşan Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “AKP iktidarı bitmiştir. Millet İttifakı olarak iktidara geliyoruz. AKP’nin oyları yüzde otuzun altına düştü. 17 ili dolaştık. İnsanlarla görüştük. Esnafları ziyaret ettik. Memleket her şeyiyle uçurumun başında. İktidar artık eriyor. İlk seçimde iktidara geliyoruz.” dedi.

Daha sonra iki grup halinde esnaf ziyareti yapıldı. Esnafların sorunları dinlendi.

Trabzon Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ni ziyaret eden İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, Birlik Başkanı Ali Altunbaş’la görüştü.

BAKANLIK SORUNLARDAN HABERSİZ

Altunbaş, hayvancılıkla ilgili sorunları dile getirirken şöyle dedi: “Hayvancılığa verilen destek anlamsız hale geldi. Bakanlık, üreticinin sorunlarından habersiz. Süt fiyatları konusunda 3,5 lira gibi bir karar alındı. Ancak fabrikalar bu fiyata süt almıyor. Bölgemiz hayvancılık merkezi idi, maalesef hayvancılık bitti. Girdi fiyatları aldı başını gidiyor. Göreve getirilen bürokratlar yeterli bilgiye sahip değil. Liyakat sahibi olanlar göreve getirilmiyor.”

Esnaf ziyaretinin tamamlanmasının ardından ilçe örgütünde partililerle bir araya gelen milletvekilleri, bir süre sohbet etti. Söz alan partililer, isteklerini ifade ettiler.

BAŞTA GELEN SORUN GÖÇ

İlçe Başkanı Şuib Aydın yaptığı konuşmada, ilçenin sorunları dile getirdi. Aydın şunları söyledi: “Tonya’nın başta gelen sorunu göç vermesidir. Göç nedeniyle köy okullarımızın çoğu kapandı. Tarım ve hayvancılık can çekişiyor. Yıllardır Tonya’ya ekonomik girdi sağlayan kooperatifimiz yanlış hayvancılık politikaları ve beceriksiz yönetim nedeniyle zaafa düştü. Ciddi anlamda borçları var. Kredi borçlarının devletçe silinmesi gerekiyor. Tonya’nın geleceğini turizmde görüyoruz. Her eve bir girdi sağlayacak turizm yatırımlarına ihtiyaç var. Özellikle Kalınçam’da pek çok kereste atölyesi var. Organize sanayi kurulup bu atölyelerin mobilya üretecek hale getirilmesi uygun olacaktır.”

TONYA SAHİPSİZ DEĞİL

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu yaptığı değerlendirmede, “Tonya sahipsiz değildir. Esnafların halini gördük. Herkes sıkıntı içinde. CHP iktidarında Tonya’nın sorunlarını çözmeye talibiz. Anketleri söz de görüyorsunuz. AKP eriyor. Bizler iktidara yürüyoruz. Genel merkezden en küçük birimimize kadar seçimde gereken çalışmayı yaparak Türkiye’yi kurtaracağız.” dedi.

Vekiller, ilçe merkezindeki esnaf ziyaretlerinin ardından Sayraç ve İskenderli Mahallelerini ziyaret etmek için ilçeden ayrıldılar.