Cumhuriyet Halk Partisi ilçe kongresi yapıldı.

Tek liste ile gidilen kongrede ilçe başkanlığına Şuaib Aydın seçildi.

Divan Başkanlığını Hasan Kalyoncu’nun yaptığı kongreye, İl Başkanı Güzide Uzun, eski ve yeni il yöneticileri, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, çevre ilçelerin ilçe başkanları ve yöneticileri, İYİ Parti Tonya İlçe Başkanı Ali Paşa Latifoğlu, Saadet Partisi İlçe Başkanı Abdullah Altuntaş, ÖDP Tonya İlçe Başkanı Nigar Fettahoğlu, muhtaralar ve partililer katıldı.

Kongre başlangıcında, geçmişte ilçe başkanlığı görevinde bulunanlara plaket verildi. Yaşamını yitiren ilçe başkanlarının yerine plaketler aile bireylerine verildi.

Plaket verilen ilçe başkanları şöyle: Mahmut Bektaş, Salih Malkoçoğlu, Ahmet Uzuner, Muhammet Bektaş, Tahsin Baki, Hüseyin Lermi, Ahmet Aktaş, Talat Kara, Vedat Bıçakçı, Mustafa Karabulut, Faik Günaydın, Faruk Alpşanlı, Hasan Kalyoncu, Muhammet Karadeniz. 

Ayrıca partiye maddi destek veren Ahmet Başkan da plaketle ödüllendirildi.

Ali Koç Kültürevi’nde yapılan kongrede yönetim kurulu faaliyet raporu ve mali rapor ukundu. Raporların aklanmasının ardından partililer söz aldı.

Yapılan konuşmalarda, ülkenin siyasi, ekonomik durumu, dış politika ve ülke sorunları dile getirildi.

Genel Kurulda söz alan ilçe başkanı adayı Şuaib Aydın, CHP’nin bir neferi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Partimizi daha yükseklere taşımak için çalışacağım. Partimin bana vereceği her görevi yapmaya kararlıyım. 31 Mart seçimlerinde de söyledim, yine söylüyorum. Taşın altına elimi değil, gövdemi koyuyorum.”

Önceki ilçe başkanı Muhammet Karadeniz’e çalışmaları ve partiye verdiği katkılar nedeniyle teşekkür eden Aydın şöyle devam etti: “Millet İttifakının lokomotif partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, bu misyonunu ve görevini sürdürecektir. Biz de Tonya’da bu sürecin bir parçası olmaya devam edeceğiz.”

Ülke ekonomisindeki sıkıntıları dile getiren Aydın, “Bu günlerde Meclis’te bütçe görüşülüyor. Bu bütçede ekonomiye 89 milyar, faize 139 milyar ayrıldı. Bütçede işçi yok, köylü yok, üretici yok, çalışan yok, emekli yok. İşsizlik aydı başını gidiyor. Genç işsizlik yüzde 26’lara ulaştı. Gerçek rakam bunun çok daha üstündedir. Ülkenin kurutuluşu CHP’dedir.” dedi.

İlçe başkanı olarak yapacaklarını da belirten Şuaib Aydın, şunları ifade etti: “Görev sürem içinde Gençlik Kollarını, Kadın Kollarını aktif hale getirmek için çalışacağım. Gençliğin ve kadının olmadığı yerde başarı beklemek imkânsızdır. Buradan geçlere ve kadınlara sesleniyorum: Kurtuluş CHP’dir. Kapımız size sonuna kadar açıktır. Başımızın tacısınız. Görev sürem içinde, Ötekileştirici değil, birleştirici olacağız. Hiç, ama hiç kimseyi dışlamayacağız. Öyle bir lüksümüz yok. Muhalefet blokunu ayrım yapmadan kucaklayacağız. Gelecek bizimdir, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi!”

Konuşmalardan sonra seçimlere geçildi.

Tek liste halinde yapılan seçimde, ilçe başkanlığına Şuaib Aydın seçildi.

Yönetim Kurulu asıl üyeliklerine, Ömer Arslan, Orhan Bahadır, Ahmet Cemal Bektaş, Ali Durmuş, Ayşe Kalyoncu, Mehmet karabulut, Faik Ahmet kumaş, Nuran Sağlam, Nuri Soytaş ve Ali Zaman getirildi.

Yönetim kurulu yedek üyeleri ise şöyle: Tevfik Küçükbayrak, Hasan Bilek, Muhammet Bayram, Hamdi Baki, Muhammet Çelik, Muhammet Başkan, Yusuf Başkan, Asım Baştan, Mustafa Aktaş, İsmail Öztürk.

Seçimlerde, il delegeliklerine de şunlar seçildi: Ahmet Aktaş, Faruk Alpşanlı, Şuaib Aydın, Vedat Bıçakçı, Mehmet Çömcüoğlu, Hasan Kalyoncu, Ahmet Kenan karabulut, Muhammet Karadeniz ve Ahmet Öztürk