Yayla evlerini sıraya dizdi.

Karşular Mahallesi’nin yazlık olarak kullandığı Kumanandoz Yaylası’ndaki evlere ayı girdi.

Yer yer kapıları kırarak, yer yer de çatı saclarını sökerek girdiği evlerde yiyecek aradı. Buzdolaplarını devirdi, kavanozları açarak reçel ve şekerleri yediği bildirildi.

Yayla bekçisi Süleyman Aydın tarafından da görülen ayının yirmi üç eve girdiği öğrenildi.

Yöredeki yaylalarda bekçilik yapan Aydın şunları söyledi: “Derinoba Yaylası’nda oturuyorum. Çevredeki yaylaların da korumasını yapıyorum. Gündüz vakti Kumanandoz Yaylası’na gittiğimde evlerden birkaçının açıldığı ve tahrip edildiğini gördüm. Çevreyi gözetlerken ayı Mehmet Köse’ye ait evden çıktı. Havaya ateş ettim ve ayının olduğu bölgeden uzaklaştım. Telefonla mahalle muhtarını arayarak durumu bildirdim.”

Mahalle sakinlerinin evlerini kontrol etmek için yayla gidişi ile, olayın vahameti ortaya çıktı.

Yaylada gördüklerini anlatan Karşular Mahallesi Muhtarı İlyas Köse, “Yayla bekçisinin bilgi vermesinden sonra mahalle sakinlerinden bir grupla yaylaya gittik. Gördüğümüz manzara karşısında şoke olduk. 23 evin ya kapısı kırılmış ya da çatısı sökülmüş. Belli ki, evlerde yiyecek aramış. Kavanozları, buzdolaplarını açmış. Bulduğu yiyecekleri yemiş, yiyecek bulamadığı evlerde eşyaları, buzdolaplarını tahrip etmiş. Kapısını kıramadığı evlerin çatısını sökerek içeriye girmiş. Kimi evlerden söktüğü sacların üzerinden izlerine de rastladık. Genellikle obanın ormana yakın semtindeki evlere girdi.” şeklinde konuştu.