Trabzon’un Tonya İlçesi sınırlarında yer alan Kumananda Yaylası eşsiz güzelliği ile dikkat çekiyor.

Göksu Ormanlarının içinde, Akkese Yaylası yolunun kenarında, ladin ağaçlarının arasında bir doğa harikası. Yıllar önce yapılan evleri doğayla uyumlu, ahşap evler. Doğa koşulları, evlerin yapıldığı tahtaları griye, kahverengine boyamış. Hayvancılıkla geçimini sağlayan yayla sakinleri de doğayla barışık. Obanın içine yıllar önce dikilen armut ağaçları da ayrı bir özellik katıyor yaylaya.

Tonya’nın Kalınçam Mahallesi sınırları içerisinde yer alan yaylada elektrik yok, telefonlar çekmiyor. Yaylanın doğal güzelliği bozulmasın diye yaylanın içine vatandaşlar araba yolu da yaptırmadı.

Kumandan yaylası sadece doğal güzelliği ile değil, yaylada bulunan ahşap evlerin ve yaylanın bakir güzelliği ile turizm alanında alternatif olma özelliğin de taşıyor.

Yaklaşık 25 hanenin bulunduğu yaylada yaşayan yayla sakinlerinden Şadiye Baştan şunları söyledi: “Yaylamız eski bir yayla, dede baba yaylası. Otlarımızı biçtikten sonra bu yayla göçüp geliyoruz. Yaylamızda yol yok, elektrik yok, telefon yok, kendi halimizde doğal bir şekilde yaşıyoruz. İneklerimiz salma seyir yayılıyor. İneklerin beklenmesi, gelip gitmesi yok. Evlerimiz ahşap, yaylamızda komşuluklarımız çok iyi, komşularımızla birlikte gidip geliriz, akşamları oturup sohbet ederiz.”

Kumananda Yaylası’nda elektrik ve telefon olmadığını ifade eden vatandaşlar, köyden gelenlerden haber öğrendiklerini belirtiyor.

Yayla sakinlerinden Osman Zeki Baştan da, “Bu yayla çok eski bir yayladır. 25 hane burada oturuyor. Evlerimizin hepsi ahşap, yaylada komşuluk ilişkileri çok iyi. Bu yaylada elektrik yok. Elektrik olmayınca televizyon da yok, o yüzden dünya ile irtibatımız kesiliyor.” dedi.

 

Tonya’nın Kalınçam Mahallesi’ne 5 kilometre uzaklıkta olan yaylada yaşayanlar, yaylanın doğal dokusunun bozulmasını istemiyor.

Yaylada elektrik olmadığından dolayı akşamları evlerini gazlı lambalarla aydınlatan yaylacılar, yaşadıkları hayattan memnun olduklarını ifade ettiler.

Uzun süreden beri Kumananda Yaylasın’da yaylacılık yapan Leyla Bostan, “Bütün evlerimiz burada ahşaptır. Beton evleri yaylamıza sokmak istemiyoruz. Böyle gelip geçmesini istiyoruz. Çocuklarımız da bu evlerimizi seviyor. Buralara gelip yatıp, gezip gidiyorlar.” dedi.