Trabzon’un duayen gazetecisi Hikmet Aksoy, Hakk’a yürüdü.

Tonyahaber’e 20 yıldan beri karikatür çizen Aksoy, aynı zamanda köşe yazarlığını da yapıyordu.

1937’de Vakfıkebir’de doğan Aksoy, yıllarını gazeteciliğe veren az sayıda insandan biriydi.

Aksoy, ortaokul yıllarında gazeteciliğe başladı. Banka Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdür Yardımcılığı görevleri yanında gazeteciliği hiç bırakmadı.

1980’li yıllarda Trabzon’da yayımlanan Kuzey Haber Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliğini başarı ile sürdüren Aksoy, Vefa Dergisi, Son Havadis, Tercüman Gazetelerinin muhabirliğini yaptı.

Son yıllarda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek ödülüne layık görüldü.

Gazeteciliği yanında başarılı bir karikatürist olan Aksoy, ülke genelinde 76 yerel gazeteye günlük karikatür servis ediyordu.

Geçirdiği bir beyin kanaması sonrası, evinde dinlenen Aksoy, yaklaşık iki aydan beri Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Yaşama tutunamayan Aksoy, cenaze namazı Vakfıkebir Merkez Camisinde kılındı.

HİKMET AKSOY:

Araştırmacı, karikatürist. 1937, Vakfıkebir / Trabzon doğumlu. İlk ve ortaokulu ilçesinde, liseyi Giresun’da okudu. Lise öğrenimi sırasında İstanbul gazetelerine muhabirlik yaptı.

İlk yazısı 1953’te Vefa dergisinde, 1959-62 arası karikatürleri Türkiye Spor, Son Havadis, Büyük Gazete, Şaka, Tef vb. dergi ve gazetelerde yayımladı. Askerliğini yaptığı Simav ilçesinde Köy Raporu adlı bir gazete çıkardı (1963-65). 1959’dan bu yana Trabzon gazetelerinden Hizmet, Hakimiyet, Son Haber, Kuzey Haber, Türkçesi vb. gazetelerinde yayın yönetmeni ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Basın kuruluşlarından yirmi civarında ödül aldı. 1996’da Karadeniz Fıkraları Ajansını kurdu.

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Her Yönüyle Vakfıkebir (1965), Vakfıkebir İlçesi ve Çevresi (1973), Faik Ahmet Barutçu (1995), Trabzon Basını (1998), Karikatürün Trabzon Boyutu (1999).

DERLEME: Made in Karadeniz - Fıkralar (1998), Kemençe Çalayim mi? (2000).

Ayrıca, Nazan Bekiroğlu, “Karınca İzleri” adlı uzun soluklu söyleşi ile Aksoy’un yaşamını anlatan bir kitap yayımladı.