Karadeniz Yaylalarında açan vargit çiçekleri güzel görüntüsüyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi yaylaları, sonbahar ile birlikte açan ve Latince adı ‘Colchicum Speciosum’ olan, yörede ‘Vargit’ olarak adlandırılan çiçeklere büründü.

Karadeniz bölgesinin yaylalarına özgü Vargit çiçekleri, sonbahar ayları ile birlikte açarak yaylaları mor renge bürüdü. Mor rengin yanında beyazı da olan ve yörede bin metre ve üzeri yaylalarda açan çiçekler, yaylacılar için göç zamanının geldiği anlamına geliyor.

Trabzon’un Tonya ilçesi, Fındıcak yaylasında yaşayan Naciye Birinci, yaylalarda açan vargit çiçekleri ile ilgili şunları söyledi: “Biz yaylaya Haziran ayında çıkarız. İneklerimizi otlatırız, yaylamız olmazsa duramayız, alışmışız biz. Sonbaharda da bu çiçekler… Vargit çiçeğidir ismi. Bize yaylalardan varın gidin derler. Biz de hazırlanırız. Eylül, Ekim gibi köyümüze döneceğiz.”

Karadeniz yaylalarında her sonbaharda açan vargit çiçekleri ziyaretçilerine de ayrı bir görsel şölen sunuyor.

Yayla sakinlerinden Muharrem Bıçak da şunları söyledi: “Vargit çiçekleri her güz mevsimi böyle açar. Göçlerin yaylalardan gitmesine, köylere inmesine vesile olur. Biz yaylacılar da bu çiçeklerin açmasını bekliyoruz. Bunlar açtığı zaman da göç edip köylerimize döneceğiz.” 

Halk arasında, Güz Çiğdemi’ne "Acı Çiğdem ya da Göçkovan" adı da verilir. Bu güzel çiçekli bitki aslında son derece zehirlidir. Yaprak ve soğanlarında "Colchicin" denilen alkoloid bulunur. Çayırlarda otlayan hayvanlar, çok küçük dozda yeseler bile birkaç saat içinde zehirlenip ölebilirler.