Trabzon Sahil Güvenlik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı bir program çerçevesinde, yaklaşan yaz sezonu öncesi, yaz aylarında çeken akıntı nedeniyle yaşanan boğulmalara karşı lise öğrencilerini konferansla bilgilendirdi.

Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanlığına Bağlı Dalış Emniyet Arama Kurtarma Özel Timinde Görevli K/A Uzman Çvş. Şenol Bekar ve meslektaşı M. Gökhan Turan, Tonya’da dört lisede eğitim gören öğrencilere, akıntı ve boğulmalara karşı tedbirleri anlattı ve “Su altında sizinle karşılaşmayalım!” diye de uyardı.

Karadeniz’in tuz oranının düşük olması nedeniyle son yıllarda yüzmek isteyen vatandaşlarla dolup taştığını ve bilgisizlik nedeniyle onlarca boğulma vakaları yaşandığını açıklayan Trabzon Sahil Güvenlik Görevlileri, çeken akıntının yaz aylarında Karadeniz’de boğulmalara neden olduğunu belirterek, “Karadeniz’in cilvesi olarak nitelenen doğanın jeolojik yapısı gereği meydana gelen çeken akıntıyı bilmek ve tanımakla bu olayları engelleyebiliriz.” dediler.

Sahile doğru yüzün…
“Hepiniz pırıl pırıl gençlersiniz. Hiç birinizle su altında karşılaşmak istemeyiz.” diyen Şenol Bekar, çeken akıntıya yakalanan kişilerin sahile paralel yüzmelerini ve yardım istemeleri gerektiğini ifade etti. Bekar, “Akıntı fırtınalı havada oluşur, çeken akıntıya yakalanan kişi sahile paralel yüzerek, ya da suyun üzerinde durarak, yardım isteyerek bu olayı atlatabilir. Sahile doğru yüzmeye çalışmak yanlış, boğulmalar bu nedenle oluyor. Ayrıca cankurtaran bulunmayan yerlerde denize girmeyin.” şeklinde konuştu.

Tehlikeli durumlarda Ala 158 sahil güvenlik hattından da yardım isteneceği ifade etti...