El sanatları geleneği devam ediyor.

Trabzon’un Tonya ilçesinde, gelenekler sürdürülmeye çalışılıyor.

Tonya ilçesine bağlı Büyükmahalle’de oturan Nadiye Günaydın, yaşlılardan öğrendiği elsantalarını ilerleyen yaşına rağmen sürdürüyor.

Yörede kadınların bele bağlıdıkları belbağı, yük taşımada kullanılan tırmaç, çendey, camadan gibi unutulmaya yüz tutmuş ürünleri yaşatmaya çalışıyor.

İşini severek yaptığını ifade eden Nadiye Günaydın, “El dokumalarını annemden öğrendim. Çocukluğumdan beri fırsat buldukça üretmeye çalışıyorum. Bir zamanlar, her evde, kadınlar dokuma işi ile uğraşır, kullandıdıkları tırmaçları, belbağlarını, camadanlarını kendileri yapardı. Devir değişti. Yük taşıma azaldı, tırmaç dokuma da bitti. Kıyafetler zamana uydu. Çendeylerin yerini sosyete çantaları aldı. Bizim yaptığımız dokumalar, antika şimdi.”

Geçmişte yün iplerin kök boyalarla boyadıklarını, çekiyi kendilerin yaptığını belirten 70 yaşındaki Günaydın, “Şimdi yün ip kalmadı. Kök boyalar yok. Hazır renkli ipler kullanıyorum. Tezgahımda yapacağım dokumaya göre ipleri çekiyorum. Sonra da dokuyorum. Özellikle kış aylarında boş zamanlarımı bu işle değerlendiriyorum. Ürünlerin kiminin satışını yapıyorum, kimini de torunlarıma, eşe dosta hediye ediyorum.” dedi.