Dünyada coşkuyla kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, Karadenizli kadınlar bahçelerinde çalışarak geçirdi.

Trabzon’un Düzköy ilçesine bağlı Çayırbağı Mahallesi'ndeki kadınlar, bölgenin zorlu koşullarına, dik yamaçlarına aldırış etmeden çalışmaya devam ediyor.

Yaşamın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimine katkıda bulunmak için çalışan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gibi özel günlerde de hiçbir zaman tempolarını düşürmüyorlar.

Karadeniz Bölgesinde bağında bahçesinde çalışan kadınlar çoğu zaman zorlu doğa koşulları ve sert iklim şartları ile de mücadele ediyor.

Her akşam bir sonraki günün planını yapan ve günün ilk ışıklarıyla uyanan kadınlar bağ, bahçe ve tarla işleri için yola düşüyor.

“Bizim her günümüz böyle geçiyor”

Karadeniz’de, kadın iş gücünün yoğunlaştığı tarım sektöründe çalışan Mukadder Öksüz, “Bugün 8 Mart kadınlar günü, çalışıyoruz patateslerimizi dikiyoruz. Bize her gün kadınlar günü her gün çalışma. Bizim her günümüz böyle geçiyor.” dedi.

Her mevsim dışarıda farklı işlerle uğraşan kadınlar, lahana, patates, mısır ve fasulye yetiştiriyor, sırtında odun ve onlarca yük taşıyor. Kadınlar evlerinde hazırladıkları yiyeceklerini çalıştıkları tarım arazisinde kendilerine ayırdıkları dinlenme molasında yiyebiliyorlar.

“Cemre toprağa düştü, ekmek peşine düştük”

Karadeniz Bölgesinde havaların ısınması cemrenin toprağa düşmesinin ardından bahçesinde çalışan Mine Öksüz de şunları söyledi: “Dünya kadınlar günündeki halimiz bu. Çalışıyoruz, dağlarda kar, cemre toprağa düştü biz kazmaları elimize aldık ekmek peşine çoluk çocuk geçindirme peşine düştük çalışıyoruz.”

Karadeniz’de sırtını karlı dağlara dönen kadınlar zorlu koşullarda her gün ter döküyorlar. Yorulmalarına rağmen çalışmaktan hiçbir zaman geri kalmayan Karadenizli kadınlar, çalışkanlıklarıyla hem örnek oluyor hem de takdir topluyor.

“Biz oturamayız”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günün’de kızları ve gelinleri ile birlikte bahçesinde çalışan Rüveyda İsak, “Bugün kadınlar günü biz de çalışıyoruz. Bizde durmak yok. Ne yapalım oturan otuyor, biz oturamıyoruz. Biz böyle çalışıyoruz, yiyoruz bir parça ekmek.” şeklinde konuştu.

Bağında bahçesinde çalışan Karadeniz’in cefakâr kadınları zor doğa koşulları altında keyiflerinden ödün vermeden kemençe eşliğinde çalışıyor. Kadınlar ağır doğa koşulları ve zor coğrafyada kemençe eşliğinde kimi horon teperek, tempoyu hiç düşürmeden çalışmaya devam ediyor. 

Üniversite mezunu Güler İshak’ta bahçe işlerinde ailesini yardımcı olduğu belirterek şunları söyledi: “Jeoloji mühendisiyim. 6 yıldır işsiz olarak dolanan bir jeoloji mühendisiyim. İşim olmadığı için aileme yardım ediyorum. Buranın geçim kaynağı toprak. Dünya kadınlar günü herkesin kutlu olsun. Bizim kadınlar günümüzde böyle.”