Trabzon’da, Ortahisar Platformu tarafından 20-24 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenen Yengeç Dönencesi "Trabzon'dan Gün Batımı Fotoğraf Yarışması" sonuçlandı.

Yarışmada birinciliği Tonya Feride Ahmet Şener Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Murat Yanık kazanırken, ikinciliği Cemal Çolak, üçüncülüğü de Ali Kemal Yanık Kazandı.

Platformdan yapılan açıklamada "Trabzon'un kültür-sanat ve turizm hayatına yeni bir soluk getirmek adına 20-24 Haziran Yengeç dönencesi tarihlerini fotoğraf sanatçılarıyla buluşturma hedeflenmiştir. Trabzon'un en güzel gün batımı tarihlerinin, ülkemizde ve dünyada belirlenmiş olan gün doğumu ve gün batımının en güzel olduğu tarihleri arasına sokmak suretiyle sanat literatüründe yer alması planlanmaktadır. Bu noktadan yola çıkan Ortahisar Platformu, geleneksel fotoğraf çekim günlerini başlatmak ve bunu da bir yarışmayla desteklemeyi amaçlamıştır. 


İnstagram üzerinden gerçekleştirilen yarışmaya 200'un üzerinde fotoğraf gönderilmiştir. Yarışmanın jürisinde; platform adına Ortahisar Platformu Sanat Komisyonu Başkanı İsmail Kansız, komisyon üyesi Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Oğuzhan Hacısalihoğlu, fotoğraf sanatçısı Ali Kahveci ve Erdoğan Öğretmen, Trabzon Fotoğrafevi Derneğinden fotoğraf sanatçısı Şenol Erdener yer aldılar. Yapılan değerlendirme sonucunda 36 eser sergilenmeye değer bulundu. 37 eser arasında yapılan derecelendirmede birincilik ödülünü Murat Yanık (ayasofya-1) eseriyle, 3 bin lira, ikincilik ödülünü Cemal Çolak (ayasofya-1) eseriyle 2 bin lira, üçüncülük ödülünü Ali Kemal Yanık (ganita-4) eseriyle bin lira kazandılar. 


Yarışmanın sergi ve ödül töreni koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar doğrultusunda Trabzon Hamamizade salonunda yapıldı.

Yarışmaya katılan 200 fotoğrafın 35 tanesi sergilenirken, yarışmada dereceye girenlerin ödülleri de verildi.

Yarışmada birinciliği kazanan Murat Yanık’ın fotoğrafını Trabzon Büyük Şehir Belediye Başkanı Murat Zurluoğlu’nun satın aldığı öğrenildi.