Güney beraat etti.

Tonyalı Eski Yargıtay Üyesi Muhammet Güney hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi iken FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Güney beraat etti.

Muhammet Güney, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili, haklarında gözaltı kararı verilen 147 Yargıtay üyesi arasında yer almıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen Yargıtay üyelerine yönelik gözaltı ve arama işlemlerinin sürdürüldü.

Gözaltına alınlar arasında yer alan 5. Ceza Dairesi Üyesi Tonyalı Hakim Muhammet Güney de eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından, 2 bin 847 hakim ve savcı ile birlikte FETÖ/PDY soruşturması kapsamında görevden ihraç edilmiş ve ardından tutuklanmıştı. Hakkında tutuklama kararı verilen ve cezaevine konulan Güney’in yaptığı itiraz başvurusu sonucu hakkında yapılan yeni inceleme ile yurt dışına çıkış yasağı konulmuş ve serbest bırakılmıştı. Güney, meslekten ihraç kararına da itiraz da bulunmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından verilen kararda şöyle denildi:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca suç işlemek amacıyla kurulan FETÖ / PDY adlı silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016 tarihinde cebir ve şiddet kullanmak suretiyle gerçekleştirdiği Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek suçundan başlatılan soruşturma kapsamında; Muhammet Güney hakkında da FETÖ/PDY isimli silahlı terör örgütü üyesi olduğuna dair şüphelerin bulunması üzerine hakkında atılı suçtan soruşturma yapılmış ise de;

Şüpheli Muhammet Güney hakkında FETÖ/PDY isimli silahlı terör örgütü üyesi olduğuna dair kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilememesi nedeni ile şüpheli Muhammet Güney hakkında atılı suçtan CMK'nın 172/1. maddesince KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA… karar verildi.”