Öğrenci mevcudunun azlığı nedeniyle Kalınçam’da okullar kapanıyor.

Kapanacak olan ilkokul ve ortaokuldaki öğrenciler, ilçe merkezine taşınacak.

Kalınçam’da öğrenci sayasının 15’e, öğretmen kadrosunun bire düştüğü öğrenildi.   Kaymakamlığın, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü mahalle muhtarı ve velilerin mutabakatı ile böyle bir karar alındığı öğrenildi. Eğitimin kalitesi ve ekonomik açıdan ilkokul kısmının Ş. Ayhan Güner İlkokulu’na, ortaokul kısmının Feride-Ahmet Şener Ortaokulu’na taşınacağı bildirildi.

Bakanlık onayı ile kapanmanın gerçekleşeceğini belirten yetkililer, önümüzdeki günlerde Bakanlık karanının beklendiğini ifade ettiler. 2017-2018 öğretim yılında Kalınçam İlkokulu/Ortaokulu eğitim-öğretime kapanacak.

Okul binası için Tonya Öğretmenevi’ne bağlı sosyal tesis olarak planlanması düşünülüyor.

Kalınçam’da ilk kez ilkokul 1954 yılında açıldı. Köydeki öğrenci sayısının artışı nedeniyle Pınar ve Yeşilçam adıyla iki ilkokul daha hizmete girdi, 1985’te de ortaokul hizmete başladı.

1992 yılında öğrenci azlığı nedeniyle Pınar ve Yeşilçam ilkokulları kapatılarak öğrenciler Kalınçam İlkokulu’na taşındı. 1989’da iki katlı ve  sekiz derslikli yeni bir okul binası hizmete girdi. Bir süre sekiz yıllık ilköğretim okulu olarak eğitimin öğretimin sürdürülmesinin ardından 4+4+4 uygulaması ile ilk ve ortaokul aynı binada ayrı ayrı hizmet verdi. Yeni öğretim yılından itibaren Kalıçam’da okul olmayacak.