Baz istasyonu yeniden tartışma konusu oldu.

Belediye Başkanı Osman Beşel’in, Belediye binasının üzerine baz istasyonu kuracağı açıklaması birçok kesimde tepkiyle karşılandı.

“Başkan, baz istasyonlarını pazarlıyor”

“Başkan, baz istasyonlarını aklıyor.” diyen Cumhuriyet Halk Partisi Tonya İlçe Başkanı Şuaib Aydın, “Tek kişi araştırıyor, tek kişi biliyor, tek kişi karar alıyor. Geldiğimiz nokta bu. Başkan, kendi malı imiş gibi baz istasyonlarını zararsız gösterip pazarlıyor. Başkanın açıklamasını okuyan, neredeyse baz istasyonunun sağlığa yararlı olduğunu sanacak. Ne diyor başkan? “Bizde bir algı sıkıntısı var.” diyor. Acaba başkan mı algı yaratmaya uğraşıyor, merak ediyorum.

“Başkanın, baz istasyonlarının parasına mı ihtiyacı var?”

Avrupa’daki bilim adamları, Avrupa Parlamentosu’na 5G’ye geçilmemesi için teklif götürdü. 5G’nin kullandığı frekans mikrodalga fırından daha yüksek… Başkan bunu görmezden geliyor. Başkanın baz istasyonunun kirasına mı ihtiyacı var, yoksa 5G’nin altyapısını mı oluşturmaya çalışıyor?” şeklinde konuştu.

Aydın şöyle devam etti: “Cep telefonu kullanmak bir ihtiyaçtır. Tartışma konusu olan bu değil. Baz istasyonu da elbette olacak. Ama insan sağlığına zarar verecek şekilde değil. Milletin başının üzerine baz istasyonu kurarak halkın sağlığına zarar verecek bu karardan dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.