Aşkale Çimento elemanlarının Livalobo’da araştırma yapmasına tepkiler sürüyor. Geçen ay Livalobo’ya gelen bir grup görevli vatandaşlar tarafından durdurulmuş, Büyükmahalle Muhtarı Timur Lermi tarafından da uyarılmıştı.

Tonya Çevre Platformu dönem sözcüsü Güngör Lermi Tonyahaber’e yaptığı açıklamada, “doğamıza ve yaşam alanlarımıza göz dikenler için birlikte hareket etmeliyiz.” dedi.

Mücadele ettik, kazandık…

Yıllardan beri Tonya’da yürütülen çevre mücadelelerde aktif görev alan Güngör Lermi, yaptığı açıklamada, “Suyumuza, toprağımıza göz dikenlerle mücadele ettik. Yılmadık. Mücadele etmeye yine hazırız.” dedi.

Lermi açıklamasında, “Tonyamızın kaderidir ki hep bir mücadele ile yaşamak zorunda kalıyoruz. Ama biz bu mücadelelere alıştık. O yüzden korkmuyoruz. Bunlardan bir kaçından söz etmek gerekirse Tonyamızın suyuna göz dikenler Canikdere havzasına HES yapacaklardı, mücadele ettik ve kazandık. Şimdi aynı yere yürüyüş yolu yapıldı. Daha iyi olmadı mı?” dedi.

Cami bile satılmıştı…

Livalobo’da caminin de satıldığını hatırlatan Lermi şöyle devam etti: “Tonyamızda 16 tane taş ocağı açacaklar, çimento fabrikası yapacaklardı. Hatta Livalobo mevkiinde, bu çimento fabrikasının yapılacağı yerde halk tarafından yapılan cami bile satılmıştı. Mücadele ettik, birlik olduk, kazandık. Şimdide aynı bölgede (Livalobo, İspendamodo, Anizobo) mevkiinde yine bir şirket (Aşkale Çimento) tarafından planlar yapılıyor. Bu hususta, başta Büyükmahalle olmak üzere tüm Tonyamızı duyarlılığa davet ediyorum. Bunlara izin vermeyelim, güzel Tonyamızı yok etmelerine müsaade etmeyelim. Başta Tonya Belediyesi olmak üzere, tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.