Tonya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı seçimleri yapıldı.

32 yıldır Esnaf Odası Başkanlık görevini yürüten Hinkar Lermi kongrede aday olmazken tek liste ile gidilen seçimlerde Başkanlığa Hasan Lermi seçildi.

Kongrede esnaflara konuşma yapan Hinkar Lermi “Burada bir başkanlık yok, hepiniz birer başkansınız. Bu odayı yöneten sizlersiniz, bu teşkilatı ayakta tutan sizlersiniz. Siz teşkilatınıza sahip çıkıyorsunuz hepinize teşekkür ediyorum. Biz hep birlikte buraya bir banka istedik, banka geldi. Sizlerle birlikte daha güzel işler yapacağız” dedi.

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odası (TESOB) Başkanı Metin Kara, Hinkar Lermi’ye Tonya esnafına bugüne kadar yaptığı hizmetlerinden dolayı plaket verdi.

TESOB Başkanı Metin Kara’nın divan başkanlığında gerçekleştirilen kongrenin açılış konuşmasını Başkan Kara yaptı.  Kara konuşmasında, “Uzun yıllardır Tonya Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlığı görevini yürüten ve bu kongrede aday olmayan Hinkar Lermi başkanımıza yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Tek listeyle gidilen kongrede Tonya Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanlığı görevine Hasan Lermi seçildi.

Hasan Lermi, “Bugün esnafımızın değerini anlatmaya kalksak buna sayfalar yetmez. Esnafı olmayan bir ilçe, ilçe olur mu? Bir ilçeye gittiğinde, esnaf çay ocağında oturup çayını içeceksin, lokantada oturup yemeğini yiyeceksin, fırınından ekmeğini alacaksın. Yani esnaf olmazsa olmazımızdır. Hükümetimizden bir isteğimiz var, küçük esnafımızın ezilmesini önlemelidir. Küçük bir iş kuracak olan vatandaşımızdan çok fazla formalite istememelidir. Tonya esnafına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Dışardan gelen ya da bizim vatandaşlarımızdan hiç kimse diyemez ki, ben falanca kahvede bayat çay içtim ya da bana altı yanmış ekmeği verdiler, bana dünden kalmış çorbayı verdiler. Esnafımızı bu hassasiyetinden dolayı kutluyorum.” dedi. 

Konuşmaların ardından seçim gerçekleştirildi.

Tek liste ile gidilen seçimde Hasan Lermi’nin yönetiminde şu isimler yer aldı: Hasan Lermi, Hinkar Lermi, Dilek Lermi Erdoğan, Kâzım İnce, Faruk Erdoğan, Salih Beşel, Muhammet Çelik. Denetleme Kuruluna ise Mehmet Uzun, Halit Yardım, Salih Kurt seçildiler.