Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’den açıklama geldi. Tonyahaber’in internet sayfasında yayımlanan Kaleönü Mahallesi Raşi semtindeki “para toplayarak yol yapıyorlar” başlıklı haber ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Beşel, “Haberdeki beyanlar gerçeği yansıtmamaktadır.” dedi.

“İlçemizde tarihi değişiklikler yaptık.”

“Tonya Belediyemizin ilçenin genelini ilgilendiren hizmetleri yerel ve bireysel düzeydeki hizmetleri bütün kamuoyunun malumu olup herkesin gözü önünde açık ve şeffaf bir şekilde yürütülmektedir.” diyen Belediye Başkanı Beşel şunları söyledi:

“Belediyemiz kıt imkanlarla ve zor koşullarla ilçemizde tarihi değişiklikler olarak değerlendirilebilecek düzeyde hizmetler ortaya koymaktadır. Bu hizmetler ilçemizin her mahallesine ve her mahalle içerisinde her mevkie ihtiyaç ve aciliyet durumuna göre aktarılmaktadır. Bu kapsamda Kaleönü Mahallemiz Senetli mevkide hizmet ve yatırımlardan pozitif yönde payını almış, bu mevkideki yol ağı bakılmış, onarılmış, asfaltlanmış, betonlanmış, her türlü aracın seyrine uygun hale getirilmiş ve halkımızın halen hizmetinde kullanılmaktadır. İlçe merkezinden Raşi mevkiine kadar yolun beton olduğu herkesin malumudur. Bu süreçte evlerin kapılarına ayrılan tali yollarında bazılarının stabilize bakımı ve betonlaması yapılmış bazı yerler asfaltlanmıştır. Çalışmalarımız halen devam etmektedir. Elbetteki daha iyisini daha çoğunu yapmak arzu ve gayretindeyiz. Ancak, yine taktir edersiniz ki kıt imkanlarla ve zor doğa koşullarında 22 mahallemizin mezralarımızın ve yaylalarımızın bütün yol sorunun ortadan kaldırılması mümkün olmamaktadır.”

“Söz konusu yol gündeme alınmıştı.”

Habere konu yol çalışması belediyenin iş programı kapsamına alındığı ve inşaatın başlaması için ön çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Haberde belirtilen viraj ve rampa yolun inşasından beri var olan bir durum. Elbette ki daha elverişli ve daha tehlikesiz hale getirilmesi bir ihtiyaçtır. Ancak, ben belediye başkanlığımda yedinci yılımı çalışmaktayım, ilçemizin değişik yerlerindeki yollarda trafik kazası olmakla birlikte Allah şükürler olsun ki, yedi yıl içerisinde o noktada bir trafik kazası veya trafikte müdahale etmemiz gereken herhangi bir durum söz konusu olmamıştır. Yol standartları yönüyle habere konu nokta gibi standardı elverişli olmayan ve tehlike saçan çok yolumuz söz konusudur. Habere konu yer de bunlardan bir tanesidir. Hal böyle olmakla birlikte zaman zaman ziyaretlerimde talep konusu olan bu çalışma haber tarihinden önce belediyemizce gündeme alınmış ve öncelik sırasına konulmuştur. Çalışmalarımız devam etmekteydi. Yine taktir edilmelidir ki, vatandaşlarımızın talepleri ve durumun aciliyeti de dikkate alınarak belediyemiz işlerini kendi kararları ile kendi tespitleri ile ve kendi emir komuta zinciri içinde kendi iş düzeni ile gerçekleştirir.”

“İşlerimiz, sistemin dışında bir şahsın kararı doğrultusunda istediği zamanda ve istediği şekilde yürütülmesi asla söz konusu olamaz.” şeklinde konuşan Başkan Beşel; “Habere konu yol onarım işi, belediyemizin onarım programına alınmış ve yapım hazırlıkları devam etmekteyken hangi yetki ve hangi nedenle olduğunu henüz anlayamadığımız bir şekilde belediyemiz dışında bir şahıs, belediyemizle hiçbir görüşme ve bilgi paylaşımı yapma gereği duymadan böyle bir çalışmaya başlamış ve konuyu siyasi malzeme haline getirerek gazeteye intikal ettirmiştir. Belediye başkanı olarak şahsım veya hiçbir yetkili personelimin bu işin yapılmayacağı yönünde düşünce ve beyanı olmamıştır. Haber içeriğinde belirtilen on bin tl gibi bir para miktarı konuşulmamış veya parasızlık yönünden işin yapılamayacağı beyanının da asla bulunulmamıştır. Böyle bir şey de söz konusu değildir. Haber içeriğinde adı geçenlerin veya röportajda bulunanların bu konuda belediyemize bir müracaatları olmamış, kendilerine bu yönde olumsuz, işin yapılamayacağına dair herhangi bir ifademiz söz konusu olamamıştır.” dedi.

Amaç siyasidir… 

“Belediyemizin zaman zaman yol çalışmalarına vatandaşlarımızdan katkı payı istediği vakidir. Bu yasalarla düzenlenmiş bir hak ve sorumluluktur. Ancak yapılan haber konusunda belediyemizce böyle bir düşünce veya görüşme söz konusu olmamıştır.” İfadesinde bulunan Beşel, açıklamasına şöyle devam etti:

“Belediyemiz inşaat öncesi inceleme ve karar safhasındayken röportajda belediyemizin aleyhine veryansın eden şahıs, bu inşaatı zaten başlatmıştır. Bu kendi sorunudur. Bu hareketle belediyemizin görev yetki ve sorumluluğunda bulunan bir konuya müdahale edilmiş. Bir hak ve yetkiye dayanmaksızın başkasına ait taşınmaza malikmiş gibi müdahale edilmiştir. Bu bir sorundur ve az evvel belirttiğim gibi müdahale edenin kendi sorunudur. Belediyemizin durumdan ve tutumundan kaynaklanan bir durum değildir. Yapılan işin siyasi olarak kullanılmış olması niyetin hayır amacı taşımadığını açıkça göstermektedir. Amaç, tamamen siyasidir. Hem de vatandaştan para toplayıp iş yaparak bakın belediye yapmadı, ben yaptım diyerek belediyemizi vatandaşımız nezdinde itibarsız kılmaktır. Yani dolaylı olarak kamu düzenini bozmaktır. Belediye vatandaşımızın hizmet kurumu olup araya nifak sokmak gayreti kamu düzenini bozmaya çalışmak doğru bir davranış değildir. Yaklaşım ve niyet insani değil, siyasidir. İnsani olmuş olsaydı bugüne kadar Senetli mevkiinde yapılan birçok çalışmamız var. Bunlardan yaptıklarımız bir röportaj konusu yapılır, taktir edilirdi; yapamadıklarımız da bir röportaj konusu yapılıp eleştirilirdi.”

Amaç bağcıyı dövmektir.

“Kanunların belediyemiz görev yetki sorumluluğuna verdiği görevlerimizi yapmamamız halinde vatandaşlarımızın haklarını aramaları ve şikâyette bulunmaları en doğal haklarıdır.” diyen Belediye Başkanı Beşel, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Ancak bu hak hiçbir zaman siyasi düşünce ile de olsa kamu düzenini bozacak ve ilgili kurumun görev yetki ve sorumluluğuna müdahale mahiyeti asla taşımamalıdır. Burada yapılan budur. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. Senetli halkımızın her bireyi bizim göz nurumuzdur. Dertleri derdimiz, sıkıntıları sıkıntımızdır. Belediyemizin kapıları halkımızın tamamına olduğu gibi Senetli halkına da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada sonuna kadar açıktır. Belediyemiz doğrudan onların hizmetkarıdır. Araya herhangi birisinin girmesi gerekli değildir. Halkımızın da bu tür oyunlara gelip belediyemizle ilişkilerde bir kötü düşünceye kapılmaması halkımızın bugüne kadarki sağ duyulu davranışının bir devamı olacağı kanaatindeyim. Bu konuda gönül isterdi ki mevzular bu noktalara gelmeden çözülsün. Röportajı yapan ilgili arkadaşımız da bizim kardeşimizdir. İlçemizin çok değerli bir bireyidir. Her zaman kapımız kendisinde sonuna kadar açıktır. Ancak az evvel arz ettiğim gibi, hiç belediyemizle bir görüşme ihtiyacı duymadan belediyemizin görev yetki ve sorumluluğunda olan bir konuyu üstlenip belediyemize paralel bir yapı tarzında davranıp böyle bir hizmet verme anlayışına sahip olması üzücüdür, doğru değildir, bizleri üzmüştür. İnşallah halkımız sağduyulu konuyu değerlendirecektir ve bir daha bu tür tatsızlıkların engellenmesi söz konusu olacaktır. Burada belediyemize bir haksızlık söz konusudur cevap verme ihtiyacımda bundan doğmuştur.”