Tonya Belediyesi tüm dünyada tedirginliğe neden olan korona virüs tehdidine karşı ilaçlama çalışmaları gerçekleştirdi.

Tonya Belediye ekipleri, özel kıyafetler giyip, maske takarak ilçe genelinde çalışma başlattı. Ekipler, camiler, ilçe merkezindeki dükkanlar, parklar ve dolmuş durakları gibi virüslerin yayılma ihtimali yüksek olan kalabalık alanlarda ilaçlama ve dezenfekte işlemi yaptı.

“DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

Korona ve halk sağlığını tehdit eden diğer virüslere karşı önlem aldıklarını belirten Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Bütün dünyayı kasıp kavuran ve bir şekilde de ülkemize sirayet eden COVİT19, korona dediğimiz virüs hakikaten büyük bir salgın haline geldi, büyük bir tehlike yarattı. Bizde halkımızı bu beladan korumak için kendimizi görevli gördük. Devletimizde aynı hassasiyeti gösterdi ve bir takım tedbirler aldı. Devletimizin televizyonlarda basın yayınlarda çıkan tedbirlerini Tonya’mızda uygulamamıza rağmen sürekli kamu hizmeti veren yerleri dezenfekte etmekteyiz. Gerek diyanetin anonslarından, gerekse belediyemizin anonslarından vatandaşları uyarıcı anonslarımızı yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“SOKAĞA ÇIKMAYIN

Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın evde kalması gerekir diyen Beşel konuşmasına şöyle devam etti, “65 yaş üstü vatandaşlarımızın ayrıca bu korona virüsü herkesi öldürecek diye bir kayıt yok ama özellikle zayıf, hasta, yaşlı ve solunum sıkıntısı çeken vatandaşlarımızı Allah muhafaza zor durumda bırakabilir. O nedenle özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın evde kalması için anons ettik. Tabi sadece 65 yaş üstü vatandaşlarımızın değil, diğer vatandaşlarımızındı zorunlu olmadığı sürece sokağa çıkmaması gerekir. Bu virüsün ne kadar yayılmasını önlersek toplum olarak o kadar istifade etmiş oluruz. Bütün alınan bu tedbirler bizim içindir. Herkes bir taraftan kendi sağlığını bir taraftan da karşıdakinin sağlının düşünmesi gerekiyor. Belediye olarak bütün caddelerimizi klorlu su ile iki kere yıkadık. Yine yıkama ihtiyacı hissettiğimiz zaman yıkayacağız. Bütün marketlerimizi bakkallarımızı dezenfekte etmek için hem biz çalışıyoruz hem kendilerine telkinde bulunduk. Kamu hizmeti veren yerlerin dezenfekte çalışmalarını yaptık ve yapıyoruz.”

“TONYA’DA BİR KİŞİDE GÖRÜLDÜ”

Şu ana kadar Tonya’da bir kişinin yapılan test sonuçlarının pozitif çıktığını ifade eden Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, konuşmasını şu şekilde tamamladı, “Tonya’da korona virüsü şu şekilde görüntü, Fransa’dan gelen Muhammet Günaydın adındaki bir vatandaşımız, tabi bilmeden bir cenaze merasimine katıldı. Orada iletişim içinde olduğu insanlar oldu. Kendisi şu an hastanede, fakat durumu iyi, eşinin yapılan tetkikler sonucunda pozitif çıkmadığı tespit edildi. Sanıyorum kısa zamanda taburcu olur diye haber aldık. Bu vakanın dışında Tonya’da görünen bir vaka yok, inşallah da olmayacak. Gördüğüm kadarıyla halkımız bu konuda bilinçli davranıyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Daha da bilinçli daha da şuurlu davranmak bizim lehimize olacağı mesajıyla herkesi selamlıyorum. İnşallah Tonya olarak, millet olarak bu belayı kısa zamanda def ederiz ve sağlıklı bir hayat sürmeye çalışırız.”