2014 yerel seçimlerinin ardında Trabzon’da başlayan Büyükşehir uygulaması, Tonya’daki tek itfaiye aracını önce aldı, sonra geri gönderdi. Mevcut araç, halen ilçe merkezinde caddeleri ıslatma işinde kullanılıyor. Yangına müdahale edecek donanımı yeterli değil, ayrıca Tonya Belediyesi’nde itfaiye eri de yok.

Yangınlara müdahale için sorumluluk Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin. Tonya’da yaşanan pek çok yangına, bugüne kadar ya müdahale edilememiş ya da yangın söndükten sonra soğutma çalışmaları yapılabilmiş. Her yangında Vakfıkebir’den itfaiye aracının gelmesi beklenmiş.

İlçede uzun zamandan beri vatandaşların eleştirdiği itfaiye konusu ile ilgili ilçe kaymakamlığına dilekçeler verilmiş ve konu Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmişti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 2017 yılının Ocak ayındaki meclis toplantısında, “İtfaiye çalışmalarımızı 2016’da hazırladık. Bu çerçevede ulaşılabirlik hesapları da yaparak yeni ünitelerin kurulması kararı alınmıştır.” demişti. Gümrükçüoğlu Tonya ilçesinin de “müfreze ve ünite” kurulacak ilçeler arasında yer olduğunu belirtmişti.

Aradan altı ay geçmesine karşın itfaiye için bir adım atılmadı. Bir yangın daha yaşanırsa, sadece “eyvah!” diyeceğiz.

http://www.tonyahaber.net/haber/gumrukcuoglu-soz-verdi-unite-kurulacak-h162.html