Trabzon’un Tonya ilçesinde yedikleri ottan zehirlendiği sanılan ve 4 ineği telef olan Emine Başkan’a vatandaşlar destek oluyor. Tonya Kaymakamlığı ve Tonya Belediyesinin de Başkan ailesine destek sözü verdiği bildirildi.

İlçeye bağlı Kalemli Mahallesi’nde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Emine Başkan, yaklaşık 2 hafta önce özel bir işletmeden satın aldığı samanları, ahırdaki 4 büyükbaş hayvanlarına yedirdi. Zamanla sütten kesilen hayvanların ayağa kalkamayıp sürekli yatması üzerine Başkan, veteriner hekimden yardım istedi. Veteriner hekimce yapılan kontrolde gıda zehirlenmesi tespit edilen büyükbaş hayvanlara ilaç ve aşı tedavisi uygulandı. Ayağa kalkamayan ve sürekli yatan ineklerden biri üç gün içinde telef oldu. Telef olan hayvan, aile fertlerince arazilerinde açılan kuyuya gömüldü. Diğer hayvanların ise zaman içerisinde durumlarının giderek kötüleşmesiyle birlikte üç hayvan da telef oldu.

Emine Başkan’ın 4 büyükbaş hayvanının telef olmasının ardından harekete geçen vatandaşlar, Başkan ailesine maddi destekte bulundu.

Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Şatıroğlu, Başkan ailesine bir miktar parayı teslim ederken, Rusya’da çalışan Paşa Bektaş da arkadaşlarından topladığı bir miktar parayı inekleri telef olan Emine Başkan’a gönderdi. Ayrıca duyarlı vatandaşların Başkan ailesinin banka hesabına para yatırdıkları bildirildi.

Tonya Kaymakamlığı ve Tonya Belediyesi’de yedikleri ottan zehirlendiği sanılan ve 15 gün içerisinde 4 ineği telef olan Başkan ailesine bir inek alacağı öğrenildi.