Trabzon’un Tonya ilçesinde yedikleri ottan zehirlendiği sanılan ve 4 ineği telef olan Emine Başkan’a destekler sürüyor.

İlçeye bağlı Kalemli Mahallesi’nde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Emine Başkan, yaklaşık özel bir işletmeden satın aldığı samanları, ahırdaki 4 büyükbaş hayvanlarına yedirmişti. Zamanla sütten kesilen hayvanların ayağa kalkamayıp sürekli yatması üzerine Başkan ailesi, veteriner hekimden yardım istedi. Veteriner hekimce yapılan kontrolde gıda zehirlenmesi tespit edilen büyükbaş hayvanlara ilaç ve aşı tedavisi uygulandı. Ayağa kalkamayan ve sürekli yatan 5 inekten 4’ü telef oldu.

Telef olan hayvan, Tonya Belediyesi iş makinesinin açtığı çukura gömüldü.

Başkan ailesinin 4 büyükbaş hayvanının telef olmasının ardından harekete geçen vatandaşlar, Başkan ailesine maddi destekte bulundu.

Tonya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Fonu tarafından da aileye bir inek alındı.

Hayvancılıkla geçimini sağlayan Emine Başkan’ın eşi Ali Başkan, “İneklerimize yedirdiğimiz samandan dolayı 5 ineğimden 4’ü zehirlenerek telef oldu. Tek geçim kaynağımız hayvancılıktır. Bu zor anımızda yanımızda olan ve bizzat evimize kadar gelerek bizleri ziyaret eden Tonya Kaymakamımız Muhammet İkis’e, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’e, Tarım İlçe Müdürü Celalettin Altunbaş’a, Türkiye’nin her tarafından destek sağlayan hemşehrilerimize ve Rusya’da çalışan Tonyalı gençlere, teşekkür ediyoruz.” dedi.

Başkan ailesine Tonya Kaymakamlığı tarafından bir inek, ayrıca yapılan maddi desteklerle birlikte de iki inek aldıkları bildirildi.