Trabzon’da açılan Muhibbi Edebiyat Müzesi’nde hemşehrimiz şair ve yazar Hayati Baki’ye de özel yer ayrıldı.

İl Kültür Müdürlüğü tarafından Ortahisar Mahallesi’nde açılan edebiyat müzesinde özellikle Trabzonlu yazar, şair ve sanatçıların eserlerinden oluşan bir kütüphane düzenlendi. Kütüphanede, Trabzonlu yazar ve sanatçıların bir bölümüne özel köşe hazırlandı.

Hayati Baki için ayrılan bölümde, yazarın kullandığı eski daktilosu, piposu, tütünü, diplomaları, yayımlanmış kitaplarının kapaklarından oluşan afiş, kalem ve silgileri, fotoğrafları, üye olduğu derneklere ait kimlik kartları ve kitapları sergileniyor.

Tonyahaber’e konuşan gazetemiz yazarlarından Hayati Baki şunları söyledi:

“Trabzon’da düzenlenen Muhibbi Edebiyat Müzesi Kütüphanesi’nde yer almış olmamdan büyük mutluluk duydum. Türkiye genelinde sekiz edebiyat müzesinden birinin Trabzon’da açılmış olması, ilimiz kültür tarihi için bir kazanımdır. Düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Müzede, İbrahim Cudi Efendi, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sabahattin Eyüboğlu, Ahmet Özer, Yaşar Miraç, Attila Aşut, Nazan Bekiroğlu, Peyami Safa, Oktay Rifat, Hüseyin Haydar... gibi şair ve yazarlar için özel sergileme yapıldı. Trabzonlu pek çok sanatçının eserleri de raflarda yer aldı. Bu tür etkinliklerin Türkiye genelinde yaygınlaşmasını ve bu kütüphanenin de zaman içinde daha da zenginleşmesini diliyorum.”

Müzenin, pek çok okulun öğrencileri tarafından ziyaret edildiği ifade edildi.