Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, taklit veya tağşiş (Bir şeyin içine başka bir madde karıştırma) yapıldığı kesinleşen aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve kahvenin yer aldığı 96 firmaya ait 150 parti ürün kamuoyuna duyuruldu.

Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın İnternet sitesinde açıklandı. Buna göre, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 96 firmaya ait 150 parti ürün kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Listede tereyağı ve tulum peyniri üreten Trabzon’dan üç firmanın da adı yer aldı. Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen üç firma: Tonyakoop, İskenderoğlu Koll. Şti. ve Harunoğulları Gıda.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kontroller sonucunda bitkisel yağlarda, et ve süt ürünlerinde, bal, kahve çikolatada taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 30 gıda işletmesi ait bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayımladığı kara listede yer alan ve Trabzon’da ticari faaliyette bulunan üç firma şöyle:

Tonyakoop: Geleneksel Tereyağı (Bitkisel Yağ)

İskenderoğlu Koll. Şti: Tulum Peyniri (Nişasta)

Harunoğulları Gıda: Yarım Yağlı Tulum Peyniri (Nişasta)

Tonyahaber’e konuşan Tonyakkop Yönetim Kurulu Başkanı Tonya, “Bakanlığın listesinde bizim adımızın geçmesi doğrudur. Ancak, bizim ürettiğimiz tereyağından numune alınmamıştır. Bunu kesinlikle kabullenmiyoruz. Kendi ürünümüz olmadığını biliyoruz. Kaşar da yaşadığımız gibi, tereyağında nereden kaynaklandığını araştırıp suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

Daha önce, Tonyakoop’un ürettiği yağlı taze kaşarda da katkı maddesi olarak bitkisel yağ tespit edilmiş ve Bakanlık tarafından ceza uygulanmıştı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayımladığı listede, et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 29 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği aralarında sucuk, köfte, kıyma, kebabın da aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede domuz eti, kanatlı eti, sakatat, dana sucukta baş eti tespit edildiği aktarıldı.