Trabzon’da basın toplantısı düzenleyen milletvekili Haluk Pekşen, yaylalarda yapılan evlerin yıkılma kararına tepki gösterdi. Pekşen, “Yaylacıların evine dokunmayın. Onlara evlerini nasıl yapacaklarına dair bir proje gösterin.” dedi.

Yaylacıların kılına zarar gelemez…

“Yaylacıların kılına bile zarar gelemez.” diyen Pekşen şunları söyledi:

“Yeni bir problem ile karşı karşıyayız. Karadeniz'deki yayları Karadenizlilerin ellerinden alacaklarını söylemiştim. Bugün Trabzon'da yayın yapan gazetelerin tamamında bu öngörümüz haber konusu olmuştur. O günlerde bunlar gerçek değildir diye saldırıyorlardı. İçişler Bakanı da durumun vahametinin farkında. Gelinen aşamaya bakıldığında gönlümüzdeki aslan yaylacıdır. Yaylada üreten katkı sağlayan Karadeniz’in geleneklerini yaşatan yaylacı varsa onun yanındayız, kılına zarar gelemez. Evini de faaliyetlerini de yapacak, elimizden geldikçe destek olmaya çalışacağız. Yağmacılara karşı çıkıyoruz. Bugünlerde yaylalarda yıkım kararı aldıklarına baktığımızda, niye yıktıklarını ve niye yıkmadıklarını anlamıyoruz. Yıkılmayanın arkasında kim var, amcası, dayısıdır. Yıkılan garibanın kabahati nedir?”

Villaları yıkın, yanınızdayız…

“Yıkmak istedikleriniz kaçak yapılarsa hiç itirazımız olmaz.” diyen Pekşen şöyle devam etti:

“Hangi yasa bunu belirlemelerine olanak verdi. Bütün bunlar toplumun vicdanını sızlatmaya devam ediyor. Yaylacılarımızın evlerine dokunmayın. Bunlar onların analarının ak sütü gibi helal, kendi gayretleri ile yaptıkları evledir. Yıkacaklarınız varsa önce Yomra, Şehir Merkezi ve Sürmene Belediye Başkanının kaçak villasından başlayın. Yıkmak istedikleriniz kaçak yapılarsa hiç itirazımın olmaz, yanınızdayız. Yayla evlerine el uzatırsanız mücadeleye, direnmeye devam edeceğiz. Sonuç alacağımızı herkes biliyor.”

Yaylacıların evine dokunmayın

Yaylacıların evlerine dokunulmaması gerektiğini kaydeden Pekşen, "Yaylalardaki yıkıma toplumun vicdanını yıkacak şekilde devam etmeyin. Yaylacıların evine dokunmayın. Onlara bir proje gösterin. Evlerini nasıl yapacaklarına dair. Devlet bir sürü mimar çalıştırıyor. Yaylacılık yapısı göz önünde bulundurarak devlet katkı sağlasın ,hatta kredi versin, itirazımız olmaz desteğimiz olur.”

Gölete karşı değiliz…

“Göletlerin vereceği katkıya bilim karar versin.” diyen Pekşen, “Yaylaları gasp etmelerine izin vermeyeceğimizi bilmeleri gerekir.  Yaylalarda gölet yapılacağını söylüyorlar. Karşı değiliz. Bölgesel coğrafyaya uygun olarak bu tür işlere karar alınabilir. KTÜ gibi üniversitemiz var ,buraya başvursunlar. Doğaya zarar verip vermeyeceği o göletlerin katkı sağlayıp sağlamayacağına bilim karar versin. Böyle bir projeyi halk istiyor mu bakalım.” dedi.