Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon’da yaptığı bir dizi ziyaret kapsamında Tonya’ya da geldi.

Bakan Kurum’un ziyaretlerine Trabzon Vali Vekili Mustafa Yapıcı, Milletvekilleri Salih Cora, Muhammet Balta, Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu ve, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da eşlik etti.


Bakan Murat Kurum, Tonya’da ilçenin girişinde akşam saatlerine doğru karşılandı. Cumhuriyet Alanı’nda horon gösterisinin ardından konuşmalar yapıldı.

Horon gösterisinin ardından konuşan Tonya Belediye Başkanı Başkan Beşel, yatırımlara verdiği desteklerden dolayı Bakan Kurum’a teşekkür etti. AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora da konuşmasında, Bakan Kurum’a Tonya’ya verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti, yapılacak yatırımlar için de destek istedi.

Cora, “Tonya sizleri bağrına basarak kapalı otopark istemektedir. Şehrin içinde sıkışık vaziyette bulunan sanayi kuruluşlarımızı sanayi sitesi etrafında toplamak istemektedir. Kentsel dönüşümünün devamını istemekte, bisiklet yolunu istemektedir.” dedi.

İlçedeki karşılamadan memnun olduğunu ifade eden Bakan Kurum, Tonyalılara teşekkür etti. Bakan Kurum, “Şu alanı doldurarak gösterdiğiniz alaka için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu saatte buraya geldiğiniz için, şu güzelliği bizlere yaşattığınız için, Konyalı bir kardeşiniz olarak diyorum ki, bizim için, bu saatten sonra Ha Konya, Ha Tonya!” konuşmasına başladı.

Tonya'ya yapılan yatırımlar ile ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bakan Kurum, "İller Bankası eliyle Tonya Belediyesine maddi destek verdik ve Karadeniz Bölgesi'nde bir ilki gerçekleştirdik. Hem belediyemize gelir getiren hem ülkemizin ekonomisine katkı veren, doğamızı, çevremizi koruyan 16 dönümlük alanda 850 kilowatt enerji üreten güneş enerjisi santralini kurduk. Tonya’da muhteşem bir yürüyüş yolu yaptık. Şimdi burası, sadece vatandaşlarımızın nefes alacağı, gezeceği bir yer olmaktan çıktı. Harika bir turizm destinasyonu oldu." dedi.

Bakan Kurum, "Birileri çıkıyor, "Şunu bunu satırım, projeleri durdururum, yaptırmam" diyor. Milleti, yatırımcıları tehdit ediyor. İşte bu zihniyet devlet nedir, devlette devamlılık nedir bilmiyor. Muasır medeniyet seviyesine değil tam aksine ilkelliğe, ileriye değil hep geri adım atmaya ayarlılar. Biz eser üretiyoruz ve eser siyaseti yapıyoruz ve eser siyaseti yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.