Tonya’da çalışkanlıkları ile bilinen kadınlar, baharın gelişiyle yeninden tarla, bağ ve bahçe işlerine yöneldi. Zorlu doğa koşullarının hakim olduğu bölgede, koronavirüs salgınında da boş durmayan yöre kadınları, tarlalarda ektikleri organik ürünleri tüketiyor, hayvancılıkla uğraşıyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Karadeniz Bölgesi´nin kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlar, genç yaşlardan itibaren aile bütçelerine katkıda bulunmak için bağ ve bahçe işlerinde çalışıyor. Evlerinin geçimine yardımcı olmak için her alanda kendini gösteren kadınlar, zorlu doğa koşullarına aldırış etmeden arazi de çalışıyor. Çalışkanlıkları ile ön plana çıkan kadınlar, baharla birlikte yeniden araziye çıktı. İmece usulü yardımlaşan kadınlar, bel demiri ile toprağı kazıyor. Ekili tarım arazileri yetersiz olan bölgede, var olan araziler her yıl ekiliyor. İlerleyen yaşlarına rağmen arazide çalışan kadınlar, gençlere de örnek oluyor. Karadenizli kadınlar, koronavirüs salgınında da boş durmuyor, bölgenin zorlu doğa şartlarına aldırış etmeden, bağ ve bahçe işlerini aksatmıyor. Köylerde temiz havada bağ, bahçe ve tarlalarda günlerini geçiren kadınlar, doğal beslenme alışkanlıklarıyla da bağışıklıklarının güçlü olduğuna inanıyor.

'KORONAVİRÜSTEN KORKMUYORUZ'

Bahçede çalışan Serhat Özoğlu (68), "Koronavirüsten korkmuyoruz. Burada yerimiz kendimize ait, Cenabı Allah isterse burada da verir bu musibeti, kurtulamazsın.  Sokağa çıkma yasağı var ama bura sokak değil, bak bahçedeyiz, hala üretiyoruz. Çünkü üretmeye devam etmeliyiz. Normalde ameliyatlıyım ama yine dayanamayıp, burada yardım ediyorum. Ağırlıkla evdeyiz" dedi.

'ALLAH BİZİ KORUSUN'

Tarlada çalışan Cevriye Arslan, "Biz Karadeniz kadını, yaz-kış böyle, duramayız yerimizde. Çalışkanlık ruhumuzda var. Karadeniz kadınıyız; öyle evde durmayla olmuyor, bağ var bahçe var. Buralarda üretmek zorundayız. Allah bizi korusun. İnşallah bu salgın biter. Tedbirlere uymalıyız. Çalışmayı da ihmal etmemeliyiz" diye konuştu.

'YAŞAMAK İÇİN ÜRETMEK ZORUNDAYIZ'

Bahçesinde arta kalan çalışmalarının ardından ahıra girip, büyükbaş hayvanlarını besleyen Nurşen Topal da, "Salgın var ama gerekli tedbirleri alıyor, dezenfekte olmaya özen gösteriyoruz. Ama bir yanda da yaşamak için çalışmak, üretmek zorundayız. Karadeniz kadını, çalışkandır. Ben mesela çalışmadan asla yerimde duramam. Sadece evde kalmakla olmaz, tüm tedbirlere uymalıyız" şeklinde konuştu.