Trabzon’un Tonya ilçesinde 1.900 rakımlı Karakısrak yaylasında yaşayan 84 yaşındaki Fadime Kayacı’nın ayılarla başı dertte.

Yaz aylarında Trabzon’un Tonya ilçesindeki Karakısrak Yaylası’nda, kış mevsiminde köyünde kalan Fadime Kayacı (84), 1984 yılında 14 yaşındaki yeğeninin sara nöbeti geçirip ölmesi üzerine bir daha köye dönmedi. Kış aylarında kimsenin kalmadığı yaylada zor şartlarda, ormanlık bir alanda tek başına kalan Kayacı, cesur hayat tarzından dolayı ‘Robinson Nine’ olarak adlandırılıyor.

 

Yaylada yaşamayı benimseyen ve ormanlık bir alanda sessiz sakin bir yaşamı tercih eden “Robinson Nine” kendine yurt olarak seçtiği topraklarda bu sefer ayılarla başı dertte…

İlçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki 1900 rakımlı Tonya ile Şalpazarı ilçesi sakinleri tarafından özellikle yaz aylarında yayla olarak kullanılan Karakısrak Yaylası’nda ikamet eden ”Robinson Nine”, ilerlemiş yaşına rağmen kendi ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını ifade etti.

Son günlerde evini sık sık rahatsız eden ayılardan dert yanan Kayacı şunları söyledi: “İki kere ayı kapımı kırdı, evime geldiğimde kapımı açık buldum. Pirincimi, şekerimi, neyim varsa yedi, bir tek baklalarımı yemedi. Ayı evime girdiğinde ben evde değildim, bahçede iş yapıyordum.”

Uzun yıllar yaylada yalnız yaşayan ve yaylada kendisinin yetiştirdiği ağaçları kollayan Kayacı, 2011 yılında Tonya’da yapılan bir ankette 'En beğenilen ev kadını' seçilmişti.

Fadime Kayacı ile yakından ilgilenen komşusu Ali İhsan Kurt da yaşlı kadının evine üç kez ayıların saldırdığını ifade ederek şunları söyledi: “Ayı, evin iki kapısını da kırdı. Üç sefer eve ayı geldi ve üçünde de evin kapısını kırdı. Üçüncü sefer evin kapısı kırılınca Fadime Nine korktu. Yaylada kimsesizdir, kimsesiz olduğu için, sahip çıkanı olmadı. Hep biz ona ilgi gösteriyoruz.”

Kara ateş yaktığı evinde isli duvarlar arasında yaşayan ve ayılarla başı dertte olan Fadime Kayacı, Karakısrak Yaylası’nda köpeği ile birlikte yaşadığını ifade ederek “Bu köpeğimle birlikte yaşıyorum bu dağlarda, bu olmazsa arkadaşsız burada yaşayamam.” dedi.