15 üniversiteye rektör ataması yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan listeye göre Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu atanırken Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne ise KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Aydın atandı. 

Tonya doğumlu Prof. Dr. Aydın, KTÜ Makine Mühendisliği bölümünden 1991 yılında mezun olduktan sonra Trabzon ile bağlarını koparmadı. KTÜ Rektör yardımcılığı da yapan Prof. Dr. Aydın, TTSO Danışmanlığı görevinin yanı sıra Trabzon Valiliği, Trabzon Belediyesi ve birçok kuruluşla bölge için projeler hazırlanmasında aktif rol aldı.  Son olarak KTÜ Rektörlüğü için 2016 yılında yapılan seçimlerde Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın rakibi olmuştu. Bu seçimlerde Prof. Dr. Baykal 575 oy alırken, Prof. Dr. Aydın 401 oyda kalmıştı. 

PROF. DR. AYDIN KİMDİR?

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Termodinamik Anabilim Dalı öğretim üyelerinden olan Aydın, 2007 yılında profesör unvanını aldı. Yönetiminde altı doktora ve beş yüksek lisans tezi tamamlandı. AB, TÜBİTAK, DPT, TÜBA ve Sanayi Bakanlığı destekli projelerde yürütücü, araştırmacı ve danışman olarak görev aldı. Halen devam etmekte olan iki TÜBİTAK 1001 proje yürütücülüğü mevcuttur.

1999-2001 ve 2003-2004 yılları arasında dünyaca ünlü University of Michigan (Ann Arbor)'da doktora sonrası araştırmacı (post-doc) ve misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Aydın, bu süre içerisinde söz konusu üniversitede lisans seviyesinde dersler verdi ve NSF, NASA ve Ford Motor Co. destekli projelerde çalıştı.

Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Orhan Aydın, YÖK Kurum Danışmanlığı (2012-2016), TÜBİTAK TEYDEB Teknoloji Merkezleri Komite Üyeliği (2013-2016), TOBB Trabzon Oda ve Borsalar Danışmanlığı (2014-) gibi görevlerde bulunmuştur.

2008-2012 yılları arasında KTÜ’de Rektör Yardımcısı olarak görev yapan Aydın, Bölüm Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı ve Rektör Danışmanlığı gibi görevleri yürüttü.

Başta Trabzon Valiliği, Trabzon Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere bölgedeki birçok kişi, kurum ve kuruluşla işbirliği halinde projeler hazırlanması ve yürütülmesinde aktif ve öncü olarak rol aldı. Trabzon Teknokent'in kuruluşunda da görev alan Aydın, 2004-2009 yılları arasında yönetim kurulu üyesi ve 2009-2012 yılları arasında da yönetim kurulu başkanı olarak çalıştı.