Cumhuriyet Halk Partisi Tonya Belediye Başkan Adayı Şuib Aydın projelerini anlattı.

Aydın, üreten bir belediyecilik anlayışıyla yola çıktıklarını, kalkınan, gelişen ve huzurlu bir Tonya hedeflediklerini söyledi.

Tonyahaber’e yaptığı açıklamada, kendi haline bırakılmış bir Tonya’nın gitgide küçüldüğünü, yıllardan beri göç verdiğini, ekonomik olarak önemli kayıplar verdiğini belirterek şöyle dedi:

“65 yıllık bir ilçe, daha yeni ilçe olan yörelerle yarışamayacak hale geldi. Yeni yatırımlar beklerken eldekilerden de olduk. Hayvancılığımız bitti, tarımsal üretim bitti. En acısı da Tonya’nın gözbebeği, can damarı kooperatifimiz iflasa sürüklendi. Milyonlarca lira borcun altına sokuldu. İki kilo süt satan üreticinin hakkına saygı gösterilmedi.”

“Biz beton belediyeciliği için değil, üreten belediyecilik” yapacağız diyen Aydın, “Yolumuz yapılır, suyumuz akıtılır, köprümüz, kanalizasyonumuz tamamlanır. Bu tür altyapı çalışmaları, yapılması gereken zorunlu hizmetlerdir. Asıl olan, insanları mutlu edecek, kadınlara, gençlere, çocuklara değecek, onları mutlu edecek projeler ortaya koymak gerekir. Biz bir iddia ile yola çıkıyoruz, iddiamız şu: Birlikte çalışacağız, birlikte kazanacağız, birlikte yöneteceğiz! İşsizliğin, yokluğun ve yoksulluğun çözümü için projelerimiz hazır. Halkımızdan, bu projelerin hayata geçmesi için yetki ve sorumluluk vermesini istiyoruz. Tonya Belediye Başkanı olarak seçilirsem, belediyeyi halkla birlikte yönetmenin örneğini vereceğim. Kararlar, tek kişinin aklıyla değil, ortak akılla verilecek. Meclis üyelerimizin tamamı, mahalle muhtarları, kanaat önderleri, kadınlar, gençler karar almada etkin ve söz sahibi olacak. Belediyle Başkanlığının kapısını sökeceğim. O kapı herkese açık olacak…” dedi.

Projeleri ile ilgili konuşan CHP Tonya Belediye Başkan Adayı Şuaib Aydın açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Tonya çağdaş teknolojiyi hak ediyor. Topraklarımızdan geçen doğalgaz boru hattının Tonya’ya bağlanması için mücadele edeceğiz. Temiz enerji uygulaması için rüzgar enerjisi projemiz hazır. Halkımızın ayağını çamurdan, başını yağmurdan kurtarmak için kapalı pazar yeri mutlaka yapılacak. Küçük sanayi sitesi, mezbaha ve otopark yapılması önceliklerimizden olacak. Tonya’nın geleceği için tarımsal kalkınmayı önemsiyoruz. Hayvancılık için üreticiye destek, kooperatifin yeniden ayağa kaldırılması için mücadeleyi önemsiyoruz. Tonya’nın beyaz fasulyesi, barbunyası, Fol patatesi, Fol balı, Tonya’nın fasulye turşusu ve daha pek çok ürünün üretilmesi desteklenecek,  pazarlanması belediyece yapılacak. Kültür mantarcılığı uygulamaya konulacak. Turizm yatırımları ile Tonya’nın tanıtımı gerçekleştirilecek, doğaya, yaşam alanlarına saygılı bir turizmle doğayı paraya çevireceğiz.”

“Yıllardan beri yangınlar nedeniyle canlar kaybettik. İtfaiye araçları, komşu ilçelerden gelerek yangınlara müdahale etti. İskenderli, Hoşarlı ve Kalınçam’da kuracağımız birimlerde, yangınlara erken müdahale için su tankerleri sağlayacağız.” diyen Aydın, “Ayda bir okulların, camilerin temizliğini belediye olarak yapacağız. Spor kulüpleri desteklenecek, amatör spor çalışmaları özendirilecek. Cenazelerde, misafirlerin ağırlanması ve özellikle kadınların soğuk günlerde barınması için mekânlar düzenlenecek. Yaşlılar için uygun kapasitede, modern bir yaşlı bakımevi (huzurevi) yapacağız. Düzenlenecek sanat günleri ile gurbetteki Tonyalılar, davet edilecek, Tonyalılar buluşturulacak. Her mahallede oluşturulacak mahalle meclisleri ile halkın yönetime katılımı sağlanacak. Belediyesi kapatılan, köyleştirilen İskenderli yeniden ayağa kaldırılacak.” dedi.

“Belediye, ağlama yeri değil, çözüm bulma yeridir. Halka hizmetin özrü yoktur. ‘Param yok!’ diye hiç kimse belediyeden geri çevrilmeyecek. Vatandaşın işi, bizim işimizdir.” diyen Aydın, iktidar belediyesi olmanın avantajı iddialarına da yanıt verdi. Aydın şöyle konuştu:

“Düzköy ve Şalpazarı Belediyeleri, muhalif başkanlarla yönetiliyor. Tonya Belediyesi ise iktidarın belediyesi. Nüfus durumuna baktığınızda Tonya’nın nüfusu iki komşu ilçeden de fazla. Bir de yatırımlara bakalım: Beş yıllık dönemde, Büyükşehir Belediyesi tarafından Şalpazarı Belediyesi’ne 51 milyon lira. Düzköy Belediyesi’ne 46 milyon lira yatırım yapılırken Tonya için 49 milyon lira harcandı. İktidar belediyesi olmanın ne avantajı oldu? Önemli olan projedir. Yeter ki doğru projeniz olsun, akıllı projeniz olsun, finansmanı bulmak zor değil.”