Cumhuriyet Halk Partisi Tonya İlçe Başkanı Şuaib Aydın, Koronavirüsle mücadele konusunda sorular sordu.

İlçe Başkanı Aydın yaptığı basın açıklamasında, bir dizi konuda eleştirilerini dile getirerek “Tonya’yı nasıl izole edeceğiz? Hastalığın bulaştığı kişileri bilmeden insanlar kendini nasıl koruyacak? Koronavirüs bulaşmış insanlar neden gizli tutuluyor?” dedi.

CHP Tonya İlçe Başkanı Aydın yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Bulunduğumuz dönem, birlikte hareket etme, dayanışma içinde olma dönemidir. Birbirimize ihtiyacımız vardır. Ancak, her şeyin şeffaf olarak yürütülmesi, halkın bilgilendirilmesi gerekir. Tonya’nın virüs bulaşan bir mahallesi var mıdır? Varsa, çevresindekiler bilgi sahibi olmadan bu insanlardan kendilerini nasıl koruyacak? Yetkililerden bu konuda açıklama bekliyoruz.”

65 yaşından büyüklerin, kronik rahatsızlığı olanların ve 20 yaşından küçüklerin evlerinde kalmalarının istendiğini belirten Aydın, “Elbette ki vatandaşların evde kalmaları, en doğru harekettir. Bunu hep birlikte başarmamız gerekir. Ancak, 20-65 yaş arasındakiler bir şekilde sokağa çıkıyor, ilçe merkezine gidiyor, alış veriş yapıyor, Sonra da evlerine dönüyor. Temas sonucu virüs kapmışlarsa, evde korumaya aldıklarımıza bulaştırmazlar mı? Alınan tedbirler sağlıklı görünmüyor.” dedi.

Vatandaşlara yapılan yardımlara da değinen Aydın şu ifadeleri kullandı: “Zor günlerden geçiyoruz. Pek çok yurttaşımız işini kaybetti. İşyerini kapattı. Günübirlik kazandığı para ile evine ekmek götürüyordu. Bundan mahrum kaldı. Vatandaşlara maddi yardım yapılıyor. Yardım yapılanların listeleri hangi ölçülere göre düzenleniyor? Mağdur kalanlar bu listelerde yer alıyor mu? Yoksa eskiden de yardım alanların listesi mi temel alınıyor? Yiyecek kolileri dağıtılıyor. Burada da hassas davranılıyor mu? Adil davranmanın en gerekli olduğu bir dönemde, şeffaf davranılmadığı takdirde, vatandaşların kafasında soru işaretleri yaratılır.” şeklinde konuştu.