Milletvekili Cora’ya, avukattan destek çağrısı geldi.

Kadıralak Yaylası’nın 3.derece sit alanı statüsünün, Trabzon Tabiat Varlıkları Koruma kurulu kararı ile “Sürdürülebilir koruma alanı” haline getirilmesi konusunda tartışmalar sürüyor.

Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamaya, idari mahkemede dava açan vatandaşların vekili olarak görev alan Avukat Ozan Karagöz çağrıda bulundu.

Müsaade etmeyiz…

Milletvekili Cora, yazılı açıklamasında, “Daha da hassas ve  korunaklı bir alan olması için uğraşıyoruz. Hayalim orada doğanın bozulmaması için bir tabiat parkı oluşturmak. Son günlerde basına yansıyan haberin aslı astarı yoktur. Çevre Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmelikte bizi etkileyen olumsuz  bir durum yok. Statü aynıdır. Tanımlama değişiyor. Kadıralak’ın doğal sit alanı kapsamından çıkarılmasına kesinlikle o yörenin bir evladı olarak müsaade etmeyiz.” dedi.

Çekiç sesi duymayalım…

Cora açıklamasında şu görüşlere de yer verdi: “Eğer çevreci duyarlılık istiyorsanız gelin Kadıralak'taki ve diğer yaylalardaki doğal ortamı bozan bütün binaları yıkalım, var mısınız? Bir heyet oluşturalım, bu yüksek binalar yıkılsın. Kadıralak ve diğer yayla sınırlarına beton taşıyan araçların girişlerini yasaklayalım. Doğal alanları korumak için çıkan yönetmeliğin içeriğini okumadan değerlendirme yapmayalım. Kadıralak’ın doğal statüsü şu anda  3.derece sit alanı. Yeni düzenleme de aynı statüye denk gelmektedir. Lakin isterseniz imza toplayalım, bu alanı üçüncü dereceden birinci dereceye çıkaralım. Hassas korunaklı alan yapalım tabiat parkı yapalım çivi çakılmasın çekiç sesi dahi duymayalım.”

Avukattan destek çağrısı…

Açıklamanın ardından davacıların vekili İzmir Barosu avukatlarında Ozan Karagöz, vekil Cora’ya yazdığı mektupta, destek çağrısında bulundu.

Avukat Karagöz mektubunda şöyle dedi: “Güzel Trabzonumuzun, eşsiz Kadıralak Yaylası’nın doğal sit statüsünün belirlenmesine dair Trabzon Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu Kararı hakkında yapmış olduğunuz basın açıklamanız bizi çok mutlu etmiştir. Bölge Komisyonun 26.05.2017 tarih ve 785 sayılı kararıyla birlikte Kadıralak Yaylamızın büyük bir bölümü sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilmiştir. Belirlenen bu yeni doğal koruma statüsü, yayla alanının tabiat değerleri açsından risk oluşturmaktadır. Şöyle ki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazımız ekinde sunulan 5 Ocak 2017 tarihli ilke kararı sonucunda Kadıralak Yaylası’nda ciddi bir beton yapılaşma baskısının oluşmasına sebebiyet verilmektedir. Bern Sözleşmesiyle koruma altına alınan “mavi yıldız” çiçeklerimiz ve yayla alanının, tabiat değerlerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla, Kadıralak Yaylası’nın nitelikli doğal koruma alanı ve kesin korunacak hassas alan olarak belirlenmesi için açmış bulunduğumuz Trabzon İdare Mahkemesi’nin 2017/1185 Esas numarasına kayıtlı dava dosyası hakkında sizinle bilgi paylaşımında bulunur, Tonya’nın evladı olarak davaya katılmanızı arzu ederiz.”