Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82. yılında Tonya’da anma etkinlikleri düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk,  ebediyete intikalinin 82’nci yılında Tonya Kaymakamlığı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Tonya Kaymakamı ve Tonya Belediye Başkanı’nın Atatürk anıtına çelenk sunmasının ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve istiklal marşı okundu.

Anma töreninde günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Tonya Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden Necati Güner yaptı.

Güner, konuşmasına, “Bugün onu anmak için sıradan bir gün değildir, bugün karalar bağlama günü hiç değildir. Bugün onu daha iyi anlamak, onu takip edebilmek onun gibi ileri görüşlü ve vatansever olabilme günüdür.” dedi.

Necati Güner konuşmasına şöyle devam etti, “Kahraman ecdadımız ile birlikte kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık onun bu vatana en büyük hediyesidir. Bu yüzden Atatürk asla ölmeyecek, kalplerde ve dimağlarda yaşamaya devam edecektir. 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazındırdıklarını ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından 10 Kasım’ların önemi büyüktür. Mensubu olduğu büyük Türk Milletini büyük bir aşk ile seven ve kısacık yaşamı içine yüz yılları sığdıran Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona atamıştır. Onun, ‘ben gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk Milletine canımı vereceğim’ sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir.”

Yapılan konuşmaların ve okunan şiirlerin ardından Tonya Kaymakamlığı önünde hazırlanan tören sona erdi.