İstiklal Marşının kabulünün 96.yıldönümünde İstiklal Marşı Arapça okundu.

Hoşarlı İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif’i anma programı Ali Koç Kültürevi’nde yapıldı.

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 96.yıldönümü ile ilgili etkinlikler düzenlendi. İlçedeki okullar arasında düzenlenen İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’nda birinci olan 17 Şubat Ortaokulu öğrencisi Raife Gücesan’ın İstiklal Marşı’nı Türkçe okumasının ardından, Tonya Anadolu İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden bir grup da İstiklal Marşı’nı Arapça okudu.

İstiklal Marşı’nın Arapça okunmasına tepki gösteren vatandaşlar, Tonyahaber'e yaptıkları açıklamada şunları söylediler: “Milli marşımızın bu şekilde okunması yakışıksız oldu. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, dört dil bilmesine rağmen, İstiklal Marşımızı Türkçe yazmıştır. Milli şairimiz, Türkçe’ye her zaman sadık kalmıştır. Akif’i anma ve İstiklal Marşının kabulünün yıldönümünde yapılan uygulama kabul edilecek bir durum değildir. Bu kadarı da fazla. Uygulamayla ne yapılmak isteniyor? Türkiye Cumhuriye’tinin anadili Türkçe’dir. İstiklal Marşı da Türkçe okunur. Araplaşmak mı isteniyor? Ülkemizde Kürtçe yayın yapan TRT Şeş’te bile, yayına başlamadan önce İstiklal Marşımız Türkçe okuyor, ardından Kürtçe yayın başlıyor.