Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Trabzon’un Düzköy ilçesi, Doğankaya Mahallesi, Çayırbağı Mahallesi, Çal Mahallesi ve Tonya ilçesini gezerek anayasa değişikliği referandumunda ‘Neden Hayır’ denilmesi gerektiğini vatandaşlara anlattı.

Gerçekler saklanamaz diyen Akif Hamzaçebi, “16 Nisan’a sayılı günler kaldı, referanduma gidiyoruz. Referanduma giderken bütün siyasetçilere düşen bir tane temel görev vardır. Hangi partiden olursak olalım, hepimizin bir tane görevi var. Bu pakette ne var, vatandaş neye oy verecek bunu açıklıkla anlatmak. Bir tarafını saklayalım, o tarafını saklayalım, şunu söylersek bizim aleyhimize olur diye bir kaygıya kimsenin kapılmaması lazım. Gerçek neyse o, gerçekler saklanmaz.” dedi.

ANAYASAYI DEĞİL YOLLARI ANLATIYORLAR

Bu bir parti meselesi değil diyen Akif Hamzaçebi, “Televizyonlarda, radyolarda sürekli olarak bir reklam dinliyorum, miting konuşmalarında duyuyorum. Yollar, köprüler, tüneller, barajlar, havaalanları yaptık. Hepsi güzel, hepsine bu ülkenin vatandaşı olarak ben teşekkür ediyorum. Peki arkadaşlar, ben size soruyorum: Biz seçime mi gidiyoruz, milletvekili mi seçeceğiz, başbakan mı seçeceğiz, hükümet mi seçeceğiz? Eğer bir referanduma giderken, anayasa oylamasına giderken, anayasayı konuşmayıp da, yolları, köprüleri konuşuyorsak ortada bir problem var demektir.” şeklinde konuştu.

ANAYASANIN ESASI VATANDAŞIN HAYATINI İYLEŞTİREKTİR

Hamzaçebi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Demek ki, bu pakette anlatılacak çok fazla bir şey yok. Eğer paket çok güzel ise paketi anlatmak lazım. Vatandaşın hayatı iyileşecek, daha mutlu olacak, ekonomi daha iyi olacak, iş bulacaksınız, geleceğinize endişeyle bakmayacaksınız, başıma ne iş gelir endişesi yaşamayacaksınız, çocuğumun başına bir iş gelir mi endişesi yaşamayacaksınız anayasa bunları vermeli millete. Anayasanın esası nedir, anayasanın esası vatandaşın hayatını iyileştirmektir.”

BEN EŞİTLİKTEN YANAYIM

‘Eskiden bir inek bir eve bakardı, şimdi 10 kişi bir ineğe bakıyoruz’ diyerek Tonya esnaflarından Osman Yıldırım’ın sözünü hatırlatan Akif Hamzaçebi, “Şimdi durum değişti mi? Bu anayasa paketi bu tabloyu değiştirecek mi? Değiştirmiyor ise, yollar, köprüler konuşuluyor, hayvancılık konuşulmuyor ise bu anayasa paketinde vatandaşın hayatını değiştirecek bir şey yok demektir.

‘Sende çok tarafgir bakıyorsun, bir tane bile iyi bir şey yok mu’ diye sorarsanız bir tane iyi bir şey koymuşlar oraya 18 yaşındaki genç kardeşlerimize milletvekilliği. Ben eşitlikten yanayım, seçme ve seçilme yaşı eşit olsun isterim. 18 yaşındaki bir gencimiz oy veriyor ise, milletvekilliğine de aday olabilir olsun. Ama bir bakalım bu nasıl uygulanacak. Düzköy’deki gençlerimize sordum, gençler ‘Biz iş istiyoruz, bize iş lazım işsizim.’ dedi.

ASKERLİĞİNİ YAPANLA YAPMAYAN EŞİT Mİ ŞİMDİ?

18 yaşındaki genç birincisi okuyordur, üniversiteye gitmeye hesap yapıyordur. Diyorsun ki sen bırak onu milletvekili ol. Bir anayasa, bir gence okuma diyebilir mi? Okumamayı teşvik edebilir mi? Diyelim ki, milletvekili oldu, peki askerlik. Biz buralarda çok şehit cenaze namazı kıldık. İnşallah o kadar cenaze namazı kılmayız. Şimdi diyorlar ki, ‘Askerlik görevi ile milletvekilliği görevi kutsal görevlerdir. Biz 18 yaşında milletvekili olan gencimizi askerlik yapmış sayacağız kanun öyle olacak. Şimdi bu eşit mi? 20 yaşında askere giden bir gencimizin terörle mücadelede buraya cenazesi geliyor. Milletvekili ile askerlik görevini yapan eşit mi şimdi? Sonra bu yanlışlığı anladılar dediler ki, ‘Gençlerimiz milletvekillikten sonra askerliğini yapacak’.

Amaç nedir biliyorsunuz 18 ila 24 yaş arasında 9 milyon genç vardır. Bu 9 milyon gencin oyunu alırsak bu paketi geçiririz. Çünkü diğer bütün maddeler vatandaşın kabul edeceği maddeler değil.

BU SİSTEMİN TUTAR YANI YOK

Bu sistemin tutar yanı yoktur. Anayasa vatandaşın hayatını iyileştirir, bu ne yapıyor yetkileri bir kişide topluyor. Burada bir sistemi konuşmak zorundayız. Bu Cumhurbaşkanı Ahmet olur, Mehmet olur. Bir evin anahtarları bir kişide olursa, kaybederse eve girebilir misiniz? Giremezsiniz. Muhtar seçiyoruz Muhtar seçerken ne yapıyoruz azaları da seçiyoruz. Demiyoruz ki, ya muhtar seni seçtik, azalarını da sen seç. Hayır biz seçeceğiz diyoruz demokrasi bu. Niye Cumhurbaşkanı yardımcısını biz seçmiyoruz. Ülkeyi idare edecek. Bu sistemin özü sadece Cumhurbaşkanını millet seçecek, kalan her şeyi millet adına o seçecek. Hakimleri o seçecek, kendi atayacağı bakanları o seçecek, anayasa mahkemesi üyelerini o seçecek, partisinin milletvekillerini o belirleyecek, herkesi o seçecek.”

AFİŞLERLE SEÇİM KAZANILMAZ

Hayır oyu üzerinde baskı olduğunu söyleyen Akif Hamzaçebi, “Devletin kaynaklarıyla her yer evet afişleri ve pankartlarıyla dolu. Bütün Türkiye’deki evet afişlerine rağmen sokaklar meydanlar, esnaf dükkanları, kahvehaneler farklı şeyler söylüyor. Afişler evet diyebilir ama sokak öyle demiyor.  Bu referandumda hayır çıkacak ben buna inanıyorum ve görüyorum. Afişlerle seçim kazanılmaz seçim insanların yüreklerine akıllarına girerek kazanılır.”