Tonya’da koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler etkisini gösteriyor. Vaka sayısı 1 Aralık'ta 201 iken, 27 Aralık'ta bu sayı 74’e düştü.

Tonya’da koronavirüsle mücadele için çeşitli tedbirler uygulanıyor. Bunların başında sokağa çıkma kısıtlamaları geliyor. Ayrıca kalabalığın yoğun olduğu caddelerde sigara yasağının getirilmesi ve bazı işyerlerinin önlem amaçlı kapatılması virüsün yayılımını azaltmakta etkin olduğu ifade edildi.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanmaya başladığı 1 Aralık'ta Tonya’da vaka sayısı 201, vaka temaslı sayısı 268, hastanede yatan sayısı 14, yoğun bakımda yatan hasta sayısı ise 2 kişi olduğu belirtildi.

27 Aralık’ta ise, 67 kişinin evlerinde izolasyonda, 5 kişinin hastanede, 2 kişinin yoğun bakımda olmak üzere toplam 74 kişinin pozitif, ayrıca vaka temaslı 59 kişinin de karantinada olduğu açıklandı.

Bir ay içinde vaka sayısında %64 azalmanın görüldüğü ifade eden Tonya Kaymakamı Muhammet İkis, “İlçemizde vaka sayılarını üç haneli rakamlardan iki haneli rakamlara düşürdük. Hedefimiz ilçemizde vaka sayısını sıfırlamaktadır.” dedi.

Kaymakam İkis, “Denetimler sonucunda gördük ki vatandaşımız birebir kurallara uydu. Bu anlamda vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Biz ne kadar sıkı denetlediysek onlar da bu kurala uydular. Bu anlamda da bir artısı oldu ilçemize. Gerek sigara yasağı olsun, gerekse diğer almış olduğumuz bütün önlemlere birebir uydular. Temizlik, maske ve mesafe kuralına çok ciddi anlamda uyuldu. Kalabalık ortamlar oluşturmadılar. Hem kamu görevlileri hem de vatandaş bu işte birebir mücadele ettik. Çok şükür sonuç aldık. Bir de filyasyon ve hastane ekibimize tebrik ediyorum. Onlar da gerçekten bu işin yaklaşık bir yıldır yükünü çekiyorlar. Özel hayatlarını bir kenara bıraktılar. Bu işle mücadele ediyorlar. Bizim bir ayağımız da onlardır. Duyarlı Tonyalı vatandaşlarımızdan önümüzdeki dört günlük kısıtlama kuralına da uymalarını bekliyorum." diye konuştu.