Önceki gün akşam saatlerinde yaşamını kaybeden Trabzon’un iş ve siyaset dünyasının sevilen simalarından Ali Nazmi Başkan (92) bugün  öğle namazından sonra Vakfıkebir Hacıköy Mahallesi Sahil Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Trabzon Boztepe’deki aile mezarlığında toprağa verildi.

Aslen Tonya’ya bağlı Yakçukur Mahallesinden olan ve Vakfıkebir ilçesinde ikamet eden Ali Nazmi Başkan beyinde emboli atması sonucu Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi’ne kaldırılarak yoğum bakım ünitesinde tedavi altına alınmış, ancak yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata veda etmişti. Ali Nazmi Başkan, yaşamı boyunca, değişik siyasi partilerin Tonya ilçe başkanlığını yaptı, 6 dönem İl Genel Meclisi Üyeliği görevinde bulundu. Yardımseverliliği ile tanınan Ali Nazmi Başkan, Vakfıkebir Hacıköy Mahallesi Sahil Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Trabzon Boztepe’deki aile kabristanlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

 

Cenaze töreninde konuşan eski Trabzon Milletvekillerinden İbrahim Vecdi Aksakal, “En az aile kadar üzgünüm. Ali Nazmi Başkan ömrünü dopdolu yaşadı. Karşılaştığı olaylar karşısında moralini hep yüksek tutmasını bildi.” dedi.

Cenazeye AKP Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İYİ Parti Milletvekili Trabzon milletvekili adayı Hüseyin Örs, ilçe belediye başkanları, eski Bakan Eyüp Aşık, Trabzon Ticaret Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, siyasi parti il ve ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.  Sekiz çocuk babası olan Ali Nazmi Başkan’ın ölümü derin üzüntü ile karşılandı.